Dzisiaj (3 stycznia) padło istotne dla frankowiczów rozstrzygnięcie. Umowa kredytu frankowego państwa Dziubaków została uznana przez Sąd Okręgowy w Warszawie unieważniona. Co to oznacza dla kredytobiorców?
Umowa kredytu frankowego państwa Dziubaków
Jak opisuje serwis Bankier.pl, umowa kredytu frankowego państwa Dziubaków została wyrokiem sądu unieważniona. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł dzisiaj, że umowa kredytu indeksowanego (tzw. kredyt frankowy) może zostać unieważniona, czego głównym powodem jest stosowanie niedozwolonych klauzul umownych. tzw. klauzul abuzywnych.
Sprawa jest o tyle ciekawa, że to właśnie w postępowaniu dotyczącym państwa Dziubaków i banku Raiffeisen zadano pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który to wydał wyrok TSUE w sprawie frankowiczów.
TSUE wskazał, że sąd musi badać klauzule abuzywne z urzędu, a w wypadku ich wystąpienia – nie może wypełniać powstałych luk w dowolny sposób. Jeżeli niedozwolona klauzula zawierała się w części umowy, stanowiącej jej essentialia negotii, to nie można jej dowolnie uzupełniać – usuwając z umowy nieodpowiedni sposób przeliczania raty kredytu, nie można wstawić innego przelicznika, tylko należy unieważnić całą umowę.
Umowa kredytu frankowego nieważna
Umowa kredytowa konkretnych obywateli została – w zasadzie poprzez wykazanie klauzul abuzywnych – uznana za nieważną, ale nie jest to zwycięstwo, jakiego wielu by chciało. Pomijając fakt, że wyrok dotyczy konkretnej sprawy opartej o konkretną umowę, to warto przytoczyć dzisiejszą argumentację Sądu Okręgowego w Warszawie.
Klient, którego umowa kredytu frankowego została unieważniona, musi zwrócić całą pożyczoną kwotę. Następnie bank odda całą kwotę tytułem spłaconych rat. Niewątpliwie jednak taki rozwój sytuacji frankowiczów nie mógłby nastąpić, gdyby nie odwaga sądu w kwestii zadawania pytań prejudycjalnych.
Rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie padło dopiero 3 stycznia 2020 roku, bo złożony został wniosek o odroczenie rozprawy. Zażądał tego pełnomocnik Rzecznika Prawo Obywatelskich, który to chciał wyrazić swoje stanowisko w sprawie.
Zwycięstwo frankowiczów?
Jak przypomina Radio ZET, państwo Dziubakowie wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat. Był to kredyt w złotówkach, jednak indeksowano go we frankach szwajcarskich. Kredytobiorcy zwrócili się do Sądu Okręgowego w Warszawie z powództwem o unieważnienie umowy z uwagi na obecność niedozwolonych klauzul umownych.
Treść umowy zezwalała bankowi na jednostronne i dowolne określenie kursu walut, co w pewien sposób zostało udowodnione. Sąd Okręgowy w Warszawie zastanawiał się jednak, czy – skoro przelicznik określony przez bank jest niezgodny z prawem – można zastąpić powstałą po usunięciu klauzuli abuzywnej lukę jakimiś innymi przepisami prawa cywilnego, by umowa kredytu nadal wiązała, jednakże na innych warunkach.
Warto to podkreślić – takie rozstrzygnięcie to nie jest zwycięstwo wszystkich, którzy wzięli kredyt „we frankach”. W konkretnej sprawie udało się unieważnić umowę, jednak podstawą jej unieważnienia było to, że zawierała niedozwolone postanowienia umowne, a nie to, że był to kredyt frankowy.
Kontakt z naszymi ekspertami
Współpracujemy z warszawskimi prawnikami, adwokatami i radcami prawnymi, którzy mają doświadczenie oraz sukcesy w sprawach frankowych.
[contact-form-7 id=”1246″ title=”Kontakt z nami”]
DOKUMENTY POTRZEBNE DO PRZEPROWADZENIA BEZPŁATNEJ ANALIZY
W odpowiedzi na formularz kontaktowy będziemy potrzebowali dodatkowych informacji. Warto przygotować je jeszcze wcześniej:
- Skan umowy kredytu (najlepsza opcja)
- Ewentualnie możecie Państwo wysłać następujące dane:
- nazwę banku,
- wysokość udzielonego kredytu,
- datę zawarcia umowy kredytu,
- okres kredytowania,
- marża Banku.
ANALIZA UMOWY:
- Jest bezpłatna.
- Otrzymujecie ją Państwo w ciągu 2 dni roboczych od momentu przesłania skanu umowy kredytu lub niezbędnych do przeprowadzenia analizy danych.
- W analizie proponujemy Państwu możliwe warianty dochodzenia roszczeń względem banku, tj. wariant dot. nieważności umowy kredytu albo jej odfrankowienia (kredyt złotowy oprocentowany LIBOR-em i marżą banku).
- Analiza zawiera informację na temat orientacyjnych wysokości Państwa roszczeń względem banku (w zależności od wariantu).
Wpis zawiera lokowanie oferty Unilegal sp. z o. o.