UPC odda klientom nienależnie pobrane opłaty z podniesionych dwa lata temu abonamentów?

Zakupy dołącz do dyskusji (12) 19.08.2016
UPC odda klientom nienależnie pobrane opłaty z podniesionych dwa lata temu abonamentów?

Maciej Lewczuk

Decyzją UOKiK UPC ma oddać swoim klientom nienależnie pobrane opłaty za internet.

Nienależnie pobierane opłaty to w ostatnim czasie zmora wielu konsumentów. Niejednokrotnie ludzie klną, ale płacą, bo mają umowę podpisaną na wiele miesięcy i nie wiedzą jak się z nich wyplątać. Drobne druczki, klauzule, zawikłane procedury, to prawdziwa droga przez mękę. Jednakże na straży stoi UOKiK. Instytucja podjęła decyzję, której najprawdopodobniejszym skutkiem będzie to, że UPC odda swoim klientom nienależnie pobrane opłaty za internet.

Banki podwyższają opłaty swoim klientom, tak jak Getin Noble Bank, ale jak się okazuje, musi on oddać swoim klientom opłaty pobierane bezzasadnie. Podobnie powinien postąpić Polsat, gdyż problemy z serwisem Ipla podczas Euro doprowadzały klientów firmy do szewskiej pasji, gdyż nie mogli oni oglądać meczy, mimo iż słono zapłacili za tę przyjemność.

Teraz UOKiK podjął decyzję, na mocy której UPC powinien oddać klientom pieniądze za nienależnie pobrane opłaty. Chodzi o to, że od 1 grudnia 2014 roku UPC podniosło swoim abonentom opłatę o 7 zł miesięcznie. Jak się okazało, w umowach nie było żadnego zapisu, który mówiłby o tym, w jakiej sytuacji i kiedy operator może podnieść cenę, czyli jednostronnie zmienić umowę z klientem.

Chodzi o to, że w przypadku UPC klienci mieli wybór, zgodzić się na podwyżkę opłaty abonamentowej lub całkowicie zrezygnować z usługi. Nie było nic pomiędzy, choćby tego, że klient mógł pozostać przy obowiązującej ofercie bez ponoszenia dodatkowych opłat. Na takie działania operatora poskarżyli się UOKiKowi konsumenci, a sprawę nagłośniły media.

UOKiK zadecydował, że na firmę UPC zostanie nałożona kara za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, a jej wysokość ustalono na 817 640 zł. Co więcej, za nienależnie pobrane opłaty za internet, każdy pokrzywdzony otrzyma zwrot nadpłaconego abonamentu, za każdy miesiąc obowiązywania nowego cennika.  UPC może odwołać się od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Czekamy na wieści o ruchach UPC.

Jeśli masz problemy związane z działaniami operatorów telekomunikacyjnych, internetowych lub telewizyjnych, a także z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.