ecommerce Lokowanie produktu

Usługi frachtowe FedEx pozwalają na szybki i sprawny transport. Z nadaniem dużej przesyłki na drugi koniec świata poradzi sobie każdy

Paweł Mering
12.08.2022
Paweł Mering
Paweł Mering
12.08.2022
Usługi frachtowe FedEx pozwalają na szybki i sprawny transport. Z nadaniem dużej przesyłki na drugi koniec świata poradzi sobie każdy

Wysyłka frachtowa od FedEx pozwala na szybki i bezpieczny transport paczek powyżej 68 kg. Jest nie tylko elastycznie i bezpiecznie, ale przede wszystkim szybko i sprawnie. Chcąc wysłać dużą i ciężką przesyłkę, najlepiej korzystać z ofert profesjonalistów, którzy do transportu podchodzą kompleksowo – a tak właśnie robi FedEx.

Usługi Frachtowe FedEx

Nawet u małego przedsiębiorcy może się pojawić konieczność wysyłki towaru – na przykład do kontrahenta – o dużej objętości lub wadze, na drugi koniec świata. Pojawia się wtedy problem w wyborze rodzaju transportu, na który trzeba spojrzeć pod co najmniej kilkoma kątami. Po pierwsze, na uwadze należy mieć rozmiar (lub ciężar) nadawanej przesyłki, po drugie – czas dostawy. Przede wszystkim spojrzeć trzeba jednak na względy organizacyjne i bezpieczeństwo. Transport lądowy – niezwykle popularny i powszechnie dostępny – nie zawsze będzie więc dobrym rozwiązaniem.

Podobnie nie zawsze właściwy będzie transport morski, który daje dużą dowolność w zakresie wielkości ładunku, ale jest niezwykle czasochłonny. W naturalny sposób pod uwagę trzeba brać transport lotniczy. Mówi się, że jest on drogi, wymaga stosowania transportu multimodalnego (bo do i z lotniska trzeba jakoś towar przewieźć). Gdzieniegdzie można przeczytać, że transport lotniczy jest odpowiedni głównie tam, gdzie chodzi przede wszystkim o czas.

FedEx pokazuje, że transportu lotniczego nie należy traktować z dystansem, czy też jak rozwiązanie wyjątkowe. Przewoźnik oferuje usługę, która nie tylko pozbawiona jest wielu wad, z założenia kojarzonych z transportem lotniczym, ale i kompleksowe rozwiązanie, pozwalające na połączenie różnych oferowanych przez FedEx opcji i udogodnień, co pozwala na szybki i sprawny transport dużych przesyłek, nawet door to door.

Usługi frachtowe dotyczą wysyłki towarów cięższych niż 68 kg. Dzięki temu, że FedEx oferuje rozwiązania kompleksowe, pozwalają one na dostarczenie towaru

  • od drzwi do drzwi
  • od drzwi na lotnisko
  • z lotniska na lotnisko
  • z lotniska do drzwi

Ponadto klient ma możliwość dopasowania czasu i ceny dostawy tak, aby odpowiadały one potrzebom i możliwościom.

Usługi frachtowe od FedEx – dlaczego warto?

Możliwość nadania przesyłki drogą lotniczą w ramach FedEx należy rozpatrywać jako element szerszej usługi (choć oczywiście transfer lotnisko-lotnisko jest możliwy), a nie jako samą metodę transportu – odrywając ją od konkretnego przypadku. FedEx ma po pierwsze swoją flotę (składającą się z ponad 600 samolotów).

Sam obszar działalności FedEx należy rozpatrywać w kategorii pewnej sieci, dzięki której  możliwe jest dotarcie do blisko 50 tys. kodów pocztowych z całego świata, nawet w ciągu maksymalnie kilku dni. Wysyłka towaru z małej wsi na Podlasiu na Alaskę? Żaden problem.

Oprócz sprawności i dalekiego zasięgu, warto wspomnieć o rozbudowanym systemie śledzenia przesyłek, a także o możliwości skorzystania z wielu opcji niestandardowych. Na przykład odnoszących się do niecodziennego wymiaru, czy też charakteru przesyłki.

W zakresie usług podstawowych, możliwe jest skorzystanie z FedEx International Priority Freight, które oferuje dostawę na następny dzień do godziny 10:30 (w ramach większości lokalizacji w USA, ale i w Europie, w tym w Polsce). Alternatywą jest tańsza usługa FedEx International Economy Freight, która to umożliwia dostawę do większości miejsc w przeciągu 5-7 dni.

Usługi dodatkowe

W zakresie usług dodatkowych wyróżnić trzeba monitorowanie przesyłek wartościowych. Dzięki usłudze FedEx Priority Alert skorzystać można z rozbudowanego wsparcia w tym zakresie, spersonalizowanych powiadomień, a także priorytetowej odprawy i załadunku towaru do samolotu.

Dostępna jest także możliwość skorzystania ze wsparcia obsługi celnej. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z dokumentów elektronicznych oraz uzyskanie szczegółowych informacji na temat ceł i podatków. Pozwala to na obniżenie ryzyka opóźnień, a także poniesienia ewentualnych kar.

Możliwa jest również bezpośrednia dostawa  jednej dużej przesyłki (odprawionej w całości) na różne, indywidualne adresy (FedEx International Priority DirectDistribution). Wyłącza to konieczność magazynowania i korzystania z pośredników. W zakresie tej usługi możliwe jest również wysyłanie towarów niebezpiecznych, zarówno w formule szybkiej dostawy (International Priority Fright), jak i wspomnianej DirectDistribution.

FedEx, dzięki współpracy z TNT, oferuje również usługi specjalne dotyczące przesyłek niestandardowych. Pozwala to na możliwość skorzystania z dedykowanych samochodów i samolotów (pozwalających na transport towarów o np. nietypowych gabarytach), nawet najbliższym dostępnym lotem (dzięki usłudze Next Flight Out).

Jak skorzystać z usług FedEx?

Aby skorzystać z usług frachtowych FedEx należy najpierw zarejestrować się w serwisie internetowym. Następnie należy wybrać właściwą usługę frachtową, korzystając z podstrony służącej do nadawania przesyłek. Można tam również zapoznać się z katalogiem-przewodnikiem po usługach dostępnych w Polsce, by wybrać najwłaściwszą formę wysyłki i opcje dodatkowe. Warto też dokonać wyceny usługi.

FedEx oferuje także oferty Last Minute, o których więcej można przeczytać tutaj. Czasem w samolotach czy ciężarówkach znajduje się wolne miejsce, więc warto – w miarę możliwości – z niego skorzystać. Taka opcja wpisuje się zresztą w politykę firmy, bo FedEx generalnie dba o środowisko.

Po rejestracji konta oraz zlecenia nadania przesyłki generowany jest kod umożliwiający śledzenie jej na każdym etapie transportu. Monitorowanie dostępne jest pod tym adresem. W razie jakichkolwiek pytań, FedEx zachęca do kontaktu ze specjalnym polskim zespołem ds. frachtu (e-mail: PL-Freight@corp.ds.fedex.com), który będzie w stanie udzielić szczegółowych informacji w zakresie oferty i przebiegu realizacji usługi.

FedEx umożliwia również łatwe wypełnianie międzynarodowych dokumentów przewozowych (w tym faktury handlowej). Dzięki aplikacji FedEx Ship Manager, dostępnej na stronie internetowej przewoźnika, po uprzednim uruchomieniu funkcji Electronic Trade Documents, nadawca może samodzielnie wypełnić lotniczy list przewozowy.

Usługi frachtowe FedEx są więc rozwiązaniem bardzo atrakcyjnym. Jeżeli pojawi się potrzeba wysyłki dużego lub niestandardowego towaru w szybkim czasie – i za granicę – nadawca może samodzielnie wypełnić niezbędne dokumenty albo wybrać preferowane opcje. FedEx będzie w stanie odebrać towar w zasadzie od drzwi i dostarczyć go do miejsca przeznaczenia. Zarówno nadawca, jak i odbiorca, mają możliwość śledzenia przesyłki w dowolnym momencie.

Więcej na temat usług frachtowych przeczytać można na specjalnej stronie internetowej.

Artykuł powstał przy współpracy z naszym Partnerem – FedEx