Gaz pieprzowy to skuteczne i znane narzędzie do obrony? Uważany jest za bezpieczny i wolny od wszelkich ograniczeń prawnych, do tego łatwo dostępny. Jak wygląda rzeczywistość prawna jego użycia?
Co grozi za obronę gazem pieprzowym?
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że gaz pieprzowy nie wymaga dodatkowych zezwoleń, a na ich sprzedaż nie jest wymagana koncesja. Jest on klasyfikowany jako zwykłe akcesoria obronne. Nie ma ustawowych ograniczeń, określających od ilu lat można go posiadać. Oznacza to, że takie narzędzie mogą posiadać również osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Samego zakupy jednak musi dokonać tylko osoba pełnoletnia. Ten swobodny dostęp nie oznacza jednak swobodnego użycia.
Gaz pieprzowy służy do obrony i można go użyć tylko w sytuacji obronnej. Za taką uznaje się, tylko kodeksowo zdefiniowaną obronę konieczną. Definicja tego pojęcia znajduje się w przepisach Kodeksu karnego. Zgodnie z art. 25:
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
Oznacza to, że jeżeli użyjemy gazu pieprzowego w sytuacji zagrożenia mienia, zdrowia lub życia swojego, lub innych osób, które zostały zaatakowane, to nikt nie wyciągnie od nas żadnych konsekwencji. Inaczej będzie się przedstawiać sytuacja, jeżeli gaz pieprzowy został użyty nie do samoobrony, ale do ataku. Jeśli ktoś użyje gazu pieprzowego w celach innych niż obrona siebie lub innych zaatakowanych osób, zostanie to potraktowane jako napad lub rozbój, a osobie, która się tego dopuściła, zostaną postawione zarzuty popełnienia przestępstwa. Stąd już prosta droga do wyroku, a następnie kary, którą może być nawet więzienie.
Gdy gaz pieprzowy to za dużo
Warto pamiętać również, że w naszym systemie prawnym funkcjonuje pojęcie przekroczenia granic obrony koniecznej. Polega to na zastosowaniu sposobu obrony niewspółmiernego do niebezpieczeństwa zamach. W takiej sytuacji niestety również będziemy odpowiadać karnie. Sąd natomiast może zastosować wobec nas nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Są to jednak możliwości fakultatywne i zależne wyłącznie od orzekającego.
Są też dobre wiadomości. Za takie przekroczenie nie zostanie uznana obrona w przypadku wdarcia się do mieszkania, lokalu, domu, podwórza. Nie będzie również podlegać karze osoba, która broniła się pod wpływem strachu lub wzburzenia.