Praktycznie co roku ten problem wraca jak bumerang. W wakacje w wielu punktach krwiodawstwa brakuje krwi i ogłaszają one apele o to, by zmotywować potencjalnych dawców. Oprócz dobrego uczynku, jakim jest donacja krwi, bycie krwiodawcą po prostu się opłaca i może pomóc na przykład przy przedłużeniu urlopu wypoczynkowego.
Chociaż medycyna coraz bardziej się rozwija, wciąż krew jest bardzo potrzebna w leczeniu. Nie da się jej uzyskać sztucznie, musi być uzyskana od dawcy. A w wakacje nie tylko w wielu punktach spada liczna osób, które są skore do takiej pomocy, ale też rośnie zapotrzebowanie na krew. Często jest ona niezbędna na przykład dla ofiar wypadków drogowych, których w lipcu czy sierpniu nie brakuje. To czy danej krwi brakuje w jakimś punkcie, zazwyczaj można sprawdzić na ich stronie internetowej. Ale poza skrajnymi przypadkami, praktycznie zawsze krew jest przyjmowana, niezależnie od grupy, jaką mamy.
Warto więc, niezależnie od tego czy wybieramy się na wakacyjny wyjazd, czy też nie, udać się do punktu krwiodawstwa i oddać krew, tym samym wspierając polską służbę zdrowia i być może ratując życie komuś, kto takiej krwi będzie potrzebować.
Tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji krwi, które ratują życie i zdrowie ludzkie – dane ze strony Ministerstwa Zdrowia.
Warto oddawać krew i nie obawiać się mitów, jakie narosły wokół krwiodawstwa
Najważniejsze pytanie, jakie pojawia się u osób, które jeszcze nie oddawały nigdy krwi, dotyczy bezpieczeństwa tego procederu. Warto wiedzieć, że wiele mitów, które nagromadziły się wokół tego tematu, jest fałszywych.
Jednym z nich jest przeświadczenie, że jak ktoś zacznie oddawać krew, to potem będzie musiał to robić regularnie, ponieważ jego organizm zacznie produkować jej w nadmiarze. Jest co całkowicie fałszywa informacja i jeżeli ktoś nie oddawał nigdy krwi, to spokojnie może pójść raz czy dwa razy i w razie czego zawsze zrezygnować bez konsekwencji dla zdrowia.
Podobnie nie należy się obawiać zakażenia chorobami w punkcie krwiodawstwa. Wszelkie zabiegi są tam dokonywane przy udziale sprzętu jednorazowego i ryzyko ograniczone jest do minimum. A samo oddawanie krwi może nawet przyczynić się do poprawy naszego zdrowia.
Wszystko dlatego, że jedną z zalet krwiodawstwa jest to, że pobrana krew jest badana pod względem wielu chorób. Przed samą donacją, każdy kto chce do niej przystąpić, ma mierzony poziom hemoglobiny, której wyniki też mogą już sporo powiedzieć o stanie zdrowia. Do tego każdy musi przejść kontrolę lekarską. A gdyby się okazało, że wyniki badań wykazały coś nieprawidłowego, to krwiodawca zostanie powiadomiony listownie. Oznacza to, że dzięki oddawaniu krwi można łatwiej monitorować stan swojego zdrowia.
Bycie krwiodawcą niesie za sobą wiele plusów, z których skorzystają nawet ci, którzy oddają ją pierwszy raz
Oprócz tego krwiodawstwo daje też wiele innych bonusów, które zwłaszcza interesują tych, którzy pracują. Przede wszystkim każdy, kto odda krew, ma prawo do zwolnienia z pracy w dniu donacji, a także w dniu kolejnym. Ten dodatkowy dzień przysługuje w czasie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, z którym obecnie mamy do czynienia.
Krew oddana w centrum krwiodawstwa jest też traktowana jako darowizna i może być odliczana od podatku. Kwoty uzyskane w ten sposób nie są zbyt wielkie, ponieważ jest to kilka złotych za każde oddanie, ale warto o tym pamiętać, przy rozliczaniu rocznego PIT-u.
Każdy z krwiodawców ma też prawo do posiłku regeneracyjnego, na który składa się zazwyczaj kilka czekolad, a do tego baton i sok. Często też różne punkty krwiodawstwa dołączają dodatkowo upominki w postaci np. koszulek czy kubków, które można otrzymać.
Więcej bonusów uzyskać mogą natomiast ci, którzy krew będą oddawać regularnie. W czasie stanu zagrożenia epidemicznego osoby, które oddały krew co najmniej trzy razy, mogą liczyć na zniżkę w wysokości 33% na bilety komunikacji krajowej.
Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi mogą zaś liczyć na zniżki, nawet do 100%, na niektóre leki, a także mają prawo wejścia do lekarza bez kolejki, jeżeli przedstawią legitymację. W niektórych miastach można też uzyskać na przykład darmowe przejazdy komunikacją miejską.
W akcje promocyjne włączają się też często prywatne firmy. Warto jednak pamiętać, że największym prezentem jest poczucie, że zrobiło się coś dobrego
Często też wiele prywatnych firm chce wspomóc krwiodawstwo w taki sposób, że udziela specjalnych rabatów osobom, które oddają regularnie krew. Listę takich miejsc można sprawdzić na stronie dawcomwdarze.pl, a jeżeli ktoś chce, to może też samemu dołączyć do tego typu akcji.
Najważniejsze jednak w oddawaniu krwi jest to, że można pomóc innemu człowiekowi, który tego może bardzo pilnie potrzebować. Warto więc zastanowić się nad tym, czy latem nie zmotywować się i nie odwiedzić najbliższego punktu krwiodawstwa.