Według pracodawców krwiodawcy nadużywają benefitów. Stanowisko ministerstwa jest jasne

Praca Prawo Dołącz do dyskusji
Według pracodawców krwiodawcy nadużywają benefitów. Stanowisko ministerstwa jest jasne

Do resortu zdrowia oraz resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wpłynęła jakiś czas temu interpelacja poselska dotycząca nadużywania przez krwiodawców przywilejów. Posła Bartosza Romowicza interesuje to, czy ministerstwa mają w planach jakieś zmiany w tym zakresie. Odpowiedź nadeszła dość szybko i była jednoznaczna. 

Krwiodawcom należy się dzień wolny od pracy

Honorowe krwiodawstwo krwi jest oczywiście czymś bardzo szlachetnym i trudno nie zgodzić się z tym, że należą się w tym przypadku krwiodawcom pewne benefity. Przysługują im m.in. dni wolne od pracy – dzień oddania krwi i dzień kolejny. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że niektórzy te przepisy sprytnie wykorzystują, aby zorganizować sobie np. długi weekend. Sprawa ta zainteresowała jednego z posłów Polski 2050. 

Bartosz Romowicz w swoim interpelacji napisał: 

Pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień przysługujących im z tytułu oddania krwi na mocy ustawy – dwóch dni wolnych, organizując w ten sposób tzw. długi weekend, co ma miejsce nawet kilkukrotnie w ciągu roku (…). Co więcej, zdarza się także, że pracownicy opuszczają miejsce pracy bez wcześniejszego uprzedzenia pracodawcy, a zaświadczenia o oddaniu krwi dostarczają dopiero po powrocie. Takie działania znacząco dezorganizują funkcjonowanie przedsiębiorstw, które często muszą zmagać się z problemami związanymi z brakami personalnymi.

Rekompensaty dla firm zatrudniających krwiodawców na razie nierealne

Rzeczywiście przy zatrudnianiu większej liczby krwiodawców przedsiębiorstwa muszą się liczyć z pewnymi komplikacjami. Niekiedy trzeba szukać pracowników na zastępstwo lub organizować od nowa pracę całego zespołu. Zatem czy w planach jest wprowadzenie jakichś udogodnień lub ulg dla takich firm? Czy mogą liczyć na jakiekolwiek rekompensaty finansowe z tego tytułu?

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na interpelację odpowiedziała jednoznacznie, wskazując, że wszystkie te kwestie reguluje obecnie kodeks pracy:

Obowiązek udzielenia zwolnienia ma charakter bezwzględny. Ciąży on na pracodawcy również wtedy, gdy w zakładzie pracy nastąpiło nagłe spiętrzenie prac lub gdy pracodawca będzie musiał podjąć działania organizacyjne w celu zastąpienia nieobecnego krwiodawcy (…) Należy przy tym podkreślić, że pracownik będący krwiodawcą nie powinien korzystać z przysługującego mu prawa w sposób uniemożliwiający pracodawcy zapewnienie toku pracy zakładu.

Co więcej, minister przyznała, że obecnie w planach jest zwiększenie uprawnień pracowników honorowo oddających krew. 

Już wkrótce dodatkowe benefity dla krwiodawców

Bartosz Romowicz przygotowuje od kilku miesięcy projekt ustawy, która miałaby z jednej strony zwiększyć uprawnienia krwiodawców, a z drugiej zadbać o interesy zatrudniających ich przedsiębiorstw. 

Osoby, które oddały określoną ilość krwi, po przejściu na emeryturę, miałyby dostawać dodatek w wysokości 250 złotych. Pracodawcy z kolei za dzień nieobecności krwiodawcy dostawaliby rekompensatę z ZUS. Koszty takiego rozwiązania nadal są szacowane. Projekt miałby wejść w życie już od przyszłego roku.