Wezwania do zapłaty z tytułu wpisu do rejestru były (i wciąż są) plagą wśród przedsiębiorców, o czym wielokrotnie ostrzegaliśmy na Bezprawniku. Okazuje się, że oszuści zmienili „profil działalności” – teraz próbują oszukać ludzi wysyłając… wezwanie do zapłaty od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej ostrzega:
Informujemy, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ma nic wspólnego z rozsyłanymi pocztą elektroniczną wezwaniami do zapłaty za potwierdzenie wpisu do Rejestru. To próba wyłudzenia pieniędzy.
W ostatnim czasie do różnych instytucji trafiają przesyłane pocztą elektroniczną maile. Autor, podszywając się pod MRPiPS, domaga się wpłaty 365 zł na podane poniżej konto, na poczet potwierdzenia wpisu do Rejestru. Powołuje się przy tym na regulamin resortu.
Podpisana pod wezwaniem osoba nie jest pracownikiem ministerstwa, podany adres poczty elektronicznej nie jest zarejestrowany w domenie resortu, nieprawdziwy jest również adres siedziby ministerstwa. Podany numer konta nie należy do MRPiPS.
Wezwanie do zapłaty od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej? To próba wyłudzenia!
Jako żywo przypomina to sytuacje z różnego rodzaju próbami wyłudzenia opłaty za wpis do rejestrów podszywających się przede wszystkim pod Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej.
- CEDGiF – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm każe ci płacić w nadesłanym piśmie?
- Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej – CEoDG, czyli nie dajcie się nabrać… kolejnemu katalogowi
- Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm (CRDGiF) chce Twoje 295 złotych?
- Uwaga na e-maile (z tego prawdziwego) CEIDG – to też może być próba oszustwa!
Być może zawiedzeni popularnością m.in. naszych artykułów jednoznacznie wskazujących na przestępczy charakter tego rodzaju „wezwań do zapłaty”, oszuści postanowili podszywać się pod inną instytucję: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wysyłane e-mailem „wezwanie” do zapłaty kwoty 365 zł już na pierwszy rzut oka wygląda na felerne. Z jednej strony straszy bliżej nieokreślonymi konsekwencjami na podstawie „regulaminu wewnętrznego” (regulamin może natomiast określać wyłącznie stosunki wewnątrz danej organizacji, a nie prawa i obowiązki osób trzecich), z drugiej zaś jasno wskazuje, że wpłata ma charakter fakultatywny. Adres nadawcy (platnosci@celdg.pl) nie należy do Ministerstwa (co łatwo zauważyć z uwagi na brak domeny z końcówką gov.pl), nieprawdziwy jest również adres Ministerstwa. Ale, co ciekawe, numer telefonu podany w wiadomości faktycznie należy do MRPiPS.
Jeśli otrzymacie takie wezwanie, warto zgłosić ten fakt na Policję. Umożliwi to namierzenie oszustów, którzy w ten niezbyt wyrafinowany sposób chcą wyłudzić pieniądze od nieświadomych osób.