Nie jest tajemnicą, że Komisja Europejska uważa, że wiek emerytalny – również w Polsce – powinien zostać podniesiony. Świadczy o tym chociażby fakt, że w ramach KPO Polska zobowiązała się do „efektywnego podwyższenia wieku emerytalnego”. KE opublikowała też konkretne prognozy – zdaniem Komisji wiek emerytalny w Polsce powinien wynosić 70 lat.
Wiek emerytalny w Polsce powinien wynosić nie 67, a 70 lat
Rząd PO-PSL podwyższył wiek emerytalny do 67 lat (i zrównywał go dla obu płci); rząd PiS cofnął jednak tę reformę, a obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Większość ekspertów jednak praktycznie od początku podkreślała, że obniżenie wieku emerytalnego to zły pomysł – i prędzej czy później konieczny będzie powrót do rozwiązania zaproponowanego przez PO-PSL.
Okazuje się jednak, że wiek emerytalny na poziomie 67 lat może okazać się niewystarczający. Z ostatnio opublikowanej prognozy Komisji Europejskiej wynika, że wiek emerytalny w Polsce powinien zostać wydłużony nawet do 70 lat – tak, by zbalansować liczbę osób pracujących i osób pobierających emerytury. Podobne przewidywania pojawiły się również w dokumentach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Tym samym nawet jeśli rząd zdecydowałby się na przywrócenie rozwiązania wprowadzonego przez poprzednią ekipę rządzącą, to prawdopodobnie nadal okazałoby się to niewystarczające.
Jak Polska prezentuje się na tle Europy?
Czy jednak Polska faktycznie aż tak mocno odstaje od innych krajów UE, jeśli chodzi o wiek emerytalny? Z danych OECD wynika, że obecny wiek emerytalny w większości krajów europejskich (w których dostępne są dane OECD) wynosi 65 lat – dla obu płci. Są też kraje, gdzie wynosi więcej; np. w Norwegii jest to już 67 lat (dla obu płci), podobnie zresztą jak na Islandii; w Wielkiej Brytanii wynosi natomiast 66 lat.
Można jednak wskazać kraje, w których wiek emerytalny jest niższy – o ile za punkt wyjścia w Polsce przyjmiemy wiek emerytalny dla mężczyzn (w wielu państwach europejskich nie ma odrębnego wieku emerytalnego w zależności od płci). Na przykład w Czechach wynosi on 63,7; w Estonii – 63,8, w Grecji – 62. Problem polega jednak na tym, że w każdym z tych krajów nie ma odrębnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Co więcej, jeśli przyjrzymy się np. Węgrom, to okazuje się, że wprawdzie wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi średnio 64,5 lat (czyli mniej niż w Polsce), ale za to dla kobiet – 62. Tylko w Austrii wiek emerytalny kobiet jest tak niski, jak w Polsce – w pozostałych państwach jest wyższy.
To oznacza zatem, że Polaków ostatecznie i tak czekają zmiany w wieku emerytalnym – pytanie brzmi tylko, kiedy nastąpią.