Otodom, w ramach projektu „Szczęśliwy dom”, przedstawił wyniki swojego najnowszego badania dotyczącego dobrostanu mieszkańców Polski. Raport analizuje, jak mieszkanie wpływa na szczęście na różnych etapach życia oraz jakie są aktywności mieszkaniowe Polaków w ciągu ostatniego roku.
Według badania Otodom, średnia ocena szczęścia mieszkańców Polski wynosi 6,9 na 10. Wyniki pokazują, że aż 71% Polaków marzy o posiadaniu domu jednorodzinnego. Z kolei 41% respondentów było aktywnych na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub planuje taką aktywność w nadchodzącym roku. Co piąty ankietowany deklarował zamiar kupna, sprzedaży lub wynajmu mieszkania, a 23% faktycznie dokonało jednej z tych transakcji.
Młodzi na rynku nieruchomości
Najbardziej aktywną grupą na rynku są młodzi dorośli, szczególnie ci w wieku 18-25 lat, z których 66% planuje zakup lub wynajem mieszkania. W grupie osób do 39 roku życia, aż 72% jest zainteresowanych działaniami na rynku nieruchomości. Młodzi ludzie są optymistyczni co do swojej przyszłej zdolności kredytowej – 38% ocenia ją pozytywnie, a 42% uważa, że ceny mieszkań będą dla nich osiągalne.
Jednakże, młodzi Polacy nie chcą rezygnować ze swojego stylu życia zaciągając kredyty hipoteczne. Ponad połowa z nich zdecyduje się na kredyt tylko wtedy, gdy jego koszty nie wpłyną znacząco na ich dotychczasowe wydatki. Gotowość do kompromisów rośnie wraz z wiekiem, co pokazuje, że różne etapy życia determinują decyzje dotyczące wyboru miejsca zamieszkania.
Właściciele vs. najemcy
Ponad dwie trzecie badanych żyje we własnych mieszkaniach lub domach, a 16% wynajmuje. Właściciele nieruchomości deklarują wyższy poziom szczęścia niż najemcy – odpowiednio 7,2 w porównaniu do 6,5. Większość respondentów, szczególnie młodych dorosłych, nie planuje długoterminowego wynajmu. Wysokie ceny nieruchomości oraz ograniczona zdolność kredytowa to główne przeszkody na drodze do własnego „M”.
Osoby powyżej 60 roku życia wykazują największy poziom optymizmu w kwestiach mieszkaniowych, oceniając swoje obecne miejsca zamieszkania oraz okolicę wysoko – odpowiednio 8,3 i 8,6 w skali 10-punktowej. Choć są oni najbardziej zadowoloną grupą, zmagają się także z problemem izolacji społecznej, która dotyka około 25% seniorów.
Zobaczcie jak dobry jest wpływ zwierząt na dobrostan
Zwierzęta domowe odgrywają istotną rolę w podnoszeniu poczucia szczęścia Polaków. Blisko 70% badanych posiada zwierzaki, z których najczęściej są to psy (47%) i koty (35%). Zwierzęta są traktowane jak członkowie rodziny, a ich obecność w domu wpływa pozytywnie na dobrostan mieszkańców – 60% respondentów przyznaje, że czują się szczęśliwsi dzięki swoim pupilom.
Badanie Otodom pokazuje, że reagowanie na potrzeby różnych pokoleń jest kluczowe dla poprawy komfortu zamieszkiwania. Ważne są inicjatywy wspierające budownictwo wielorodzinne oraz modernizację mieszkań, a także programy ułatwiające młodym ludziom najem lub zakup nieruchomości. Deweloperzy powinni dążyć do tworzenia osiedli przyjaznych dla mieszkańców w każdym wieku, co pozwoli na budowanie mostów między generacjami i wspieranie różnorodności.
Raport „Szczęśliwy dom. Mieszkanie na osi czasu” opracowano na podstawie szeroko zakrojonego badania przeprowadzonego przez firmę IQS na zlecenie Otodom. Badanie objęło 10 000 losowo dobranych respondentów i zostało przeprowadzone metodą wywiadu internetowego (CAWI).