Odbiór dnia wolnego za święto w sobotę nie podoba się pracodawcom. Zwrócili się w tej sprawie do rządu

Praca Prawo Dołącz do dyskusji
Odbiór dnia wolnego za święto w sobotę nie podoba się pracodawcom. Zwrócili się w tej sprawie do rządu

Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym święto przypada w inny dzień niż niedziela, wymiar czasu pracy ulega obniżeniu o 8 godzin – tak mówią przepisy prawa pracy. Sprawa jest prosta, kiedy święto przypada np. w środę. Wtedy pracownicy nie stawiają się do pracy i zyskują cały dzień wolny. Komplikacje pojawiają się, kiedy święto przypada w sobotę. W takim wypadku pracownicy mają do odebrania dodatkowy dzień, przypadający w innym terminie. Jednak rozwiązanie to coraz bardziej nie podoba się pracodawcom.

Pracodawcom nie podobają się dni wolne do odebrania za święto przypadające w sobotę

Odbiór dnia wolnego za święto w sobotę jest zgodny z art. 130 § 2 Kodeksu pracy:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W wypadku wystąpienia dnia wolnego w sobotę pracodawca jest zobowiązany wyznaczyć dodatkowy dzień wolny. Jednak właściciele firm są coraz bardziej niezadowoleni z takiego przepisu. W piśmie do rządu Pracodawcy Pomorza i Kujaw zaapelowali o jego zmianę.

Wolny dzień za święto w sobotę generuje trudności a rząd powinien zająć się zmianą przepisów Kodeksu pracy

W piśmie do rządu Pracodawcy Pomorza i Kujaw zwracają uwagę na trudności, jakie są generowane przez tego typu przepisy. Według nich dodatkowe obniżanie liczby dni roboczych w roku generuje kłopoty dotyczące produktywności i konkurencyjności polskich firm. Dodatkowo przedstawiciele pracodawców stwierdzili, że tego typu przepis stanowi dyskryminację pracowników zakładów, w których obowiązuje inny system pracy, a co za tym idzie, ich pracownicy nie zawsze mają wolne soboty. Łukasz Gliński, prezes PPiK apeluje do rządu o zmianę przepisów, dotyczących odbioru dni wolnych w zamian za święto przypadające w sobotę:

Jako Pracodawcy Pomorza i Kujaw, zrzeszający ponad 200 przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego, zwracamy się z apelem do Rządu RP, o rozważenie zmiany artykułu 130 § 2 Kodeksu pracy i zniesienie obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego za święta przypadające w sobotę.

W 2025 roku pracownicy zyskają dwa dni wolne, ponieważ w sobotę przypada Święto 3 Maja i 1 listopada. W 2025 roku liczba dni wolnych powiększy się z 13 do 14 dni. Stanie się tak ze względu na to, iż wolnym od pracy będzie dzień 24 grudnia, czyli wigilia Bożego Narodzenia. Jednak do krajów, które mają najwięcej wolnego (Łotwy i Litwy), Polsce jeszcze trochę brakuje. W tych dwóch bałtyckich krajach pracownicy mogą liczyć aż na 16 dni wolnych w roku.