Wracają obostrzenia – m.in. obowiązek noszenia maseczek także na otwartej przestrzeni. Na razie tylko w niektórych powiatach

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (326)
Wracają obostrzenia – m.in. obowiązek noszenia maseczek także na otwartej przestrzeni. Na razie tylko w niektórych powiatach

Potwierdza się scenariusz regionalizacji obostrzeń. W 19 powiatach wracają obostrzenia – dotyczą zarówno obowiązku noszenia maseczek jak i pobytu w lokalach gastronomicznych czy udziału w imprezach kulturalnych i sportowych. 

Wracają obostrzenia w Polsce. Na razie tylko w 19 powiatach, ale z możliwością rozszerzenia na inne

W związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, wracają obostrzenia w Polsce. Na razie tylko w 19 powiatach – tam, gdzie wykryto duże ogniska zakażeń. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że jeśli gdzieś sytuacja się pogorszy, to także i tam zostaną wprowadzone dodatkowe zakazy i nakazy.

Jak się okazuje, wśród wskazanych 19 powiatów, gdzie powrócą pewne obostrzenia, wyodrębniono też tzw. czerwoną strefę – czyli powiaty, w których tych zakażeń jest zdecydowanie najwięcej. Mieszkańcy powiatów z tzw. czerwonej strefy będą musieli nosić maseczki… wszędzie – czyli także na otwartej przestrzeni i w miejscach, w których obecnie nie jest to konieczne. Tych powiatów na razie jest 9 (spośród 19 objętych jakimikolwiek dodatkowymi restrykcjami).

Na co muszą szykować się mieszkańcy pozostałych? Na pewno na ograniczenie miejsc w komunikacji zbiorowej – we wszystkich 19 powiatach ograniczenie będzie wynosić do 50 proc. miejsc siedzących. Mniej osób będzie mogło też wziąć udział w uroczystościach rodzinnych i weselach. W tzw. czerwonej strefie będzie mogło to być tylko 50 osób, w pozostałych powiatach objętych powrotem restrykcji – do 100. Dodatkowo zostanie wprowadzony obowiązek rejestracji wesel.

To jednak nie wszystko. Będą też nowe ograniczenia jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, wydarzenia sportowe i kulturalne, sanatoria, wesołe miasteczka czy msze w kościele. Odpowiednie rozporządzenie ma wejść w życie w sobotę, dlatego na szczegóły trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.

W których powiatach wracają obostrzenia? Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zamieścił na Twitterze specjalną mapę,. Zaznaczono na niej czerwone i „żółte” powiaty, czyli te, w których dodatkowe obostrzenia wracają, ale nie są tak restrykcyjne.

https://twitter.com/jciesz/status/1291270133114114048?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1291270133114114048%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2F4DU35Mq3l%2F

Co z zamknięciem granic Polski i ewentualną kwarantanną?

Jak przyznał minister Szumowski, to że w niektórych miejscach wracają obostrzenia w Polsce, na razie nie oznacza, że zostaną też zamknięte granice kraju. Na razie rządzący nie planują też wprowadzania kwarantanny dla osób wracających z zagranicznych wyjazdów. Możliwe jest natomiast, że po powrocie będą poddawane testom na obecność koronawirusa.

Od 1 września obowiązek zaświadczenia od lekarza

Co ciekawe, dodatkowo od 1 września osoby, które argumentują brak noszenia maseczek przeciwwskazaniami medycznymi, będą musiały nosić odpowiednie zaświadczenie od lekarza. Z drugiej strony – nadal brak przepisów, które pozwoliłyby na skuteczne egzekwowanie obowiązku zakrywania twarzy.