Wysokie ceny gazu dla przedsiębiorstw w tym roku zdążyły już wykończyć wiele firm w całej Polsce. Symbolem problemu stały się branże piekarnicza i cukiernicza. Wszystko z powodu gazowych pieców, które są niezbędne do produkcji. Dopiero teraz rusza obiecane rządowe wsparcie dla piekarni i cukierni, dostępne po wysłaniu wniosku do ZUS.
Rządowe wsparcie dla piekarni i cukierni wystartowało z dniem 1 kwietnia
Stwierdzenie, że rynkowe ceny gazu w Polsce są stanowczo za wysokie, nie należy do przesadnie odkrywczych. Można by wręcz zaryzykować stwierdzenie, że gdyby obowiązywały wszystkich Polaków, to mielibyśmy pełnoprawną rewolucję. Przez politykę cenową dostawców tego surowca poszlibyśmy wszyscy z torbami. Dlatego właśnie gospodarstwa domowe i niektóre szczególne grupy odbiorców obowiązuje ustawowa maksymalna cena gazu wynosząca 200,17 zł. Problem mają za to przedsiębiorcy. Jego symbolem stały się piekarnie i cukiernie.
Firmy te do produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych wykorzystują piece, które najczęściej są piecami gazowymi. Już podwyżki cen z 2022 r. sprawiły, że wiele takich przedsiębiorstw stanęło na granicy bankructwa. Kolejna fala podwyżek stawek o nawet kilkaset procent sprawiła, że część piekarni i cukierni tę granicę przekroczyła. Inne musiały podnieść ceny swoich produktów, zawęzić asortyment, lub po prostu zejść z jakości na rzecz opłacalności produkcji. Co na to państwo? Nic. To znaczy: obiecało wsparcie dla piekarni i ciastkarni, które na szczęście ruszyło wraz z pierwszym dniem kwietnia.
O szczegółach rządowej pomocy możemy przeczytać na rządowym portalu gov.pl. Obejmie ona wspomniane przedsiębiorstwa ustawową ceną maksymalną przez okres od 1 kwietnia do 31 grudnia tego roku.
Z ceny maksymalnej gazu na poziomie 200,17 zł/MWh skorzystają firmy produkujące pieczywa, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka (kod PKD 10.71.Z) w piecach ogrzewanych gazem ziemnym. Szacowana liczba podmiotów, które może objąć pomoc, to ok. 2,7 tys. przedsiębiorców
Warto przy tym wspomnieć, że w żadnym wypadku nie mamy tutaj do czynienia z automatyzacją całego procesu. Przedsiębiorcy będą musieli wysłać wniosek do ZUS.
Uzyskanie przywileju korzystania z maksymalnej ceny gazu wymaga spełnienia kilku warunków
Jak podaje portal money.pl, konkrety przedstawiła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Można go złożyć w terminie 30 dni od dnia wystawienia faktury, którą należy do niego załączyć. Każdy złożony wniosek o pomoc dla piekarni i cukierni może dotyczyć tylko jednej faktury. Oznacza to konieczność wysyłania osobnych wniosków każdego miesiąca.
Czemu to akurat ZUS obsługuje wnioski dotyczące ceny maksymalnej na gaz dla określonych przedsiębiorstw? Nie ma przecież związku przedmiotowego pomiędzy ubezpieczeniami społecznymi a dostarczaniem gazu piekarniom i cukierniom. Odpowiedź jest bardzo prosta: chodzi o usprawnienie obsługi całego zadania. ZUS dysponuje infrastrukturą umożliwiającą przedsiębiorcom składanie elektronicznych wniosków w sposób łatwy i względnie szybki za pośrednictwem platformy, z której i tak korzystają.
Żeby otrzymać rządowe wsparcie dla piekarni i cukierni w postaci przywileju korzystania z ustawowej ceny maksymalnej trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, rodzaj ich przeważającej działalności gospodarczej musi być oznaczony kodem 10.71.Z na dzień 31 grudnia 2022 r. Co więcej, ich dochód w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych bezpośrednio przed miesiącem złożenia wniosku musi w przynajmniej 50 proc. pochodzić ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek.
Tutaj docieramy do haczyków. Przedsiębiorca nie może mieć żadnych zaległości podatkowych lub składkowych na dzień złożenia wniosku. Musi również dysponować niewykorzystanym limitem pomocy de minimis w rozumieniu przepisów unijnych.
ZUS może także odmówić przedsiębiorcy dostępu do pomocy, jeśli urzędnicy uznają, że nie spełnia on warunków jej udzielenia. W takich przypadkach pracownicy ZUS mają się z nim kontaktować telefonicznie lub za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Przedsiębiorca będzie miał także prawo odwołać się od decyzji odmownej do sądu w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji. Niestety, sprawa będzie rozpoznana na zasadach określonych w kodeksie postępowania cywilnego.