Wynagrodzenie minimalne 2021 ma wzrosnąć symbolicznie do kwoty 2700 zł brutto

Gorące tematy Finanse Praca Dołącz do dyskusji (173)
Wynagrodzenie minimalne 2021 ma wzrosnąć symbolicznie do kwoty 2700 zł brutto

Wynagrodzenie minimalne 2021 według pierwszych zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego miało wynosić 3000 zł brutto. Niestety niedługo później przyszedł koronawirus i realizację tej obietnicy prawdopodobnie trzeba odłożyć w czasie. Wynagrodzenie minimalne w 2021 roku wzrośnie jedynie symbolicznie.

Jednym z elementów propagandy sukcesu rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wyraźny i bardzo wysoki wzrost minimalnego wynagrodzenia. Z jednej strony sprzyjała temu dobra koniunktura w gospodarce, a z drugiej strony łatwość realizacji takiej obietnicy. W końcu to podwyżka pensji z pieniędzy pracodawców, a zatem budżet na tym w ogóle nie traci. Dlatego coroczne podwyżki były coraz większe, a ostatnie zapowiedzi samego Jarosława Kaczyńskiego sugerowały jego wysokość na kwotę 3000 zł brutto w 2021 roku. Z jeszcze większym niepokojem pracodawcy oczekiwali również na 2022 rok. Na ten rok prezes Kaczyński zapowiadał podwyżkę minimalnej pensji do kwoty 4000 zł brutto.

Plany pokrzyżował koronawirus, który z impetem wjechał w polski rynek pracy. Na światło dzienne wyszły wszystkie jego patologie. Ucierpieli pracownicy, zwłaszcza zatrudnieni na umowach śmieciowych, jak również pracodawcy. Niektóre branże do tej pory nie mogą wznowić działalności. Wynagrodzenie minimalne 2021 w wysokości zapowiadanej przez Jarosława Kaczyńskiego wysokości byłoby zabójcze dla przedsiębiorców.

Wynagrodzenie minimalne 2021 ma wzrosnąć o 100 zł brutto

Tysiące zakładów pracy są w tej chwili beneficjentami rządowej pomocy, której celem jest przeciwdziałanie skutkom epidemii. Dalsze podnoszenie minimalnego wynagrodzenia miałoby opłakane skutki zarówno dla budżetu, jak i samych przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan apelowała do rządu, aby minimalne wynagrodzenie w 2021 pozostało bez zmian. Wiele wskazuje jednak na to, że podwyżka będzie. Dobrą wiadomością jest jednak to, że wynagrodzenie wzrośnie jedynie symbolicznie.

Według informacji, do których dotarł serwis prawo.pl, wynagrodzenie minimalne 2021 wzrośnie o 100 zł, czyli do kwoty 2700 brutto.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do Ministerstwa Finansów, płaca minimalna wzrośnie w 2021 r. prawdopodobnie o 100 zł. To efekt prognozy rządu, która opiera się na założeniu, że inflacja w roku przyszłym wyniesie 2,5 proc. a prognozowany wzrost PKB sięgnie 2 proc.

Warto zaznaczyć, że obecnie prawo nie przewiduje możliwości zamrożenia wysokości minimalnego wynagrodzenia, ani jego obniżenia. Minimalne wynagrodzenie może tylko i wyłącznie rosnąć. Gdyby zatem rząd poważnie rozważał wzięcie pod uwagę sugestii pracodawców, niezbędna byłaby interwencja ustawodawcy. Być może ta kwestia znajdzie się w zainteresowaniach ustawodawcy w pracach nad kolejną wersją tarczy antykryzysowej.