Książki są obecnie coraz droższe. Dawno minęły już czasy, gdy nowe pozycje wydawnicze kosztowały 20-30 zł. Dziś ich ceny często kształtują się na poziomie 40-60 zł, a bywają jeszcze wyższe. Ale w wielu sytuacjach wydatków tych w ogóle nie musimy ponosić. Jeśli wreszcie znaleźliśmy czas na przeczytanie „Chłopek” Joanny Kuciel-Frydryszak, możemy złożyć zamówienie w najbliższej bibliotece.
Książki stają się dobrem luksusowym
Są rzeczy, jakie musimy mieć, bo cały czas ich używamy. Ale istnieją też takie przedmioty, z których korzystamy jednorazowo, a później zbierają kurz. Do nich z pewnością należą książki. A przynajmniej te, które czytamy, później już do nich nie wracając.
Stopniowo stają się one w naszym społeczeństwie dobrem luksusowym. Nie tylko z powodu tego, ile kosztują. Luksusem może być przecież także znalezienie czasu na lekturę. W końcu często kupujemy książki, a z powodu braku wolnego nigdy nawet ich nie czytamy.
Bez wątpienia są takie pozycje, które warto mieć na swojej półce. Wśród nich można wymienić chociażby nasze ulubione lektury z dzieciństwa czy specjalistyczną literaturę, potrzebną nam w pracy.
Ta druga może być istotna chociażby z racji tego, że wiele cennych pozycji wciąż nie jest dostępna w wersjach elektronicznych. Na ogół nie musimy być jednak właścicielami wszystkich książek, które planujemy przeczytać.
Często wręcz nie jest to możliwe z uwagi np. na koszty czy brak miejsca potrzebnego do przechowywania naszych rzeczy w coraz ciaśniejszych polskich mieszkaniach.
Cierpliwi mogą wypożyczać książki w bibliotekach
Dobrą alternatywą dla zakupu interesującego nas tytułu może być wypożyczenie go w bibliotece. Zwłaszcza jeśli jesteśmy gotowi poczekać, aż będzie on dostępny. W dobie kryzysu tradycyjnego czytelnictwa biblioteki coraz bardziej zabiegają o to, by ktokolwiek do nich przychodził.
Jest to bowiem konieczne, aby nadal mogły funkcjonować. Stąd zwykle prowadzą one szczegółowe statystyki dotyczące tego, w jakim zakresie służą lokalnej społeczności swoimi zbiorami.
Współcześnie biblioteki często są bardzo dobrze zaopatrzone i można w nich wypożyczyć większość nowości wydawniczych. Faktem pozostaje jednak to, że zwykle nie są one dostępne od ręki.
W takich sytuacjach obowiązuje na ogół elektroniczna rezerwacja i zdarza się, że na dany tytuł trzeba poczekać np. kilka tygodni. Dla wielu czytelników stanowi to jednak dobrą alternatywę dla kosztownych zakupów.
Biblioteki są nowoczesne, a korzystanie z nich proste
Ci, którzy od wielu lat nie byli w żadnej bibliotece, nie powinni się tego obawiać. Ich pracownicy są zwykle przyjaźni i kompetentni. Zdecydowana większość bibliotek staje się obecnie coraz bardziej nowoczesna. Pod tym względem bardzo różnią się one od wielu instytucji publicznych.
Właściwie każda biblioteka udostępnia obecnie katalogi elektroniczne umożliwiające zamawianie przez Internet interesujących nas pozycji.
Co ciekawe, jeśli jakiegoś tytułu nie ma, w niektórych książnicach można poprosić o jego zakup. Biblioteki nieraz dysponują bowiem środkami na ten cel.
W dużych miastach na ogół jednak nie musimy zgłaszać tego rodzaju zapotrzebowania. Bo znajdujące się w nich biblioteki kupują niemal wszystko, co ukazuje się na rynku.
Jeśli natomiast chcemy przeczytać jakieś unikatowe książki, często można poprosić o ich sprowadzenie z innej biblioteki za drobną opłatą. To zdecydowanie lepsza opcja niż wydawanie za taki tytuł kilkuset złotych na Allegro.