Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2022 r. będą jeszcze wyższe niż prognozowano. To kolejny cios dla firm

Firma Dołącz do dyskusji (263)
Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2022 r. będą jeszcze wyższe niż prognozowano. To kolejny cios dla firm

Zmieniły się założenia budżetowe na 2022 r. Teraz minister finansów zakłada, że przeciętne wynagrodzenie wzrośnie mocniej niż dotychczas. To z kolei przekłada się na wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców w 2022 r. Oczywiście – pomijając w tym momencie kompletnie ewentualne zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu.

Wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców w 2022 r. Jest zmiana założeń budżetowych

We wcześniejszym projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok zawarto prognozę przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 5836 zł. Dla przedsiębiorców była to ważna wiadomość, ponieważ to właśnie od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia uzależniona jest wysokość składek ZUS. Podstawę wymiaru składek stanowi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

W tym wariancie miały one wzrosnąć o 142,84 zł miesięcznie. Wzrost był oczywiście spodziewany, jednak wtedy nie zrobił na przedsiębiorcach zbyt dużego wrażenia. Warto jednak przypomnieć, że wtedy jeszcze nieznane były założenia Polskiego Ładu – w tym liniowa składka zdrowotna.

Jak podaje „Rz”, teraz jednak, we wtorek, do konsultacji z pracodawcami i związkami zawodowymi została przesłana ostateczna wersja założeń budżetowych. W tej wersji przeciętne wynagrodzenie wyniosło już 5922 zł. Prawdopodobnie, z racji rosnącej szybko inflacji, rządzący spodziewają się też wyższego niż pierwotnie wzrostu wynagrodzeń. Składka emerytalna, rentowa, na Fundusz Pracy itd. będą zatem liczone od kwoty 3553,2 zł.

Tym samym to jeszcze wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców w 2022 r. prowadzący działalność będą musieli zapłacić o 160,42 zł miesięcznie niż obecnie. Należy jednak pamiętać, że mowa wyłącznie o składkach na ubezpieczenie społeczne.

Nadal nie wiadomo co ze składką zdrowotną

Gdyby nie Polski Ład, ostateczną wysokość składki zdrowotnej na 2022 r. przedsiębiorcy poznaliby w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Już wcześniej jednak mogliby prognozować, ile wyniesie. Tym samym mogliby przewidywać łącznie obciążenie z tytułu składek na kolejny rok.

Teraz jednak przedsiębiorcy muszą wyczekiwać kolejnych zapowiedzi ze strony rządu. Część osób prowadzących działalność gospodarczą ma nadzieję, że rząd ostatecznie zdecyduje się na 3 proc. składki zdrowotnej zamiast 9 proc. Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika wprawdzie, że stawka składki i tak miałaby wzrastać – ale nieco wolniej. Częściowo prawdopodobny jest zatem scenariusz, że rząd chciałby co roku podnosić stawkę o jeden p.p. Tym samym w 2023 r. byłoby to 4 proc., w 2024 – 5 proc. itd.

Niestety – na razie nie wiadomo, na jaki wariant ostatecznie zdecyduje się rząd. Z tego powodu przedsiębiorcy nie wiedzą też, jakie decyzje podejmować – czy np. zmieniać formę opodatkowania lub formę prowadzenia działalności, czy też nie.