Zmienia się limit dla działalności nierejestrowanej. To jednak tylko częściowo dobra wiadomość

Firma Dołącz do dyskusji
Zmienia się limit dla działalności nierejestrowanej. To jednak tylko częściowo dobra wiadomość

Od dziś wzrasta nie tylko wynagrodzenie minimalne czy stawki za prąd i gaz, ale też – limit dla działalności nierejestrowanej. Na inne, uprawnione zmiany przedsiębiorcom przyjdzie jednak jeszcze poczekać.

Wyższy limit dla działalności nierejestrowanej od 1 lipca

Od dziś minimalne wynagrodzenie wynosi 4300 zł brutto. Podwyżka jest wręcz symboliczna, ponieważ w pierwszym półroczu tego roku najniższa krajowa była na poziomie 4242 zł brutto. Każda zmiana w minimalnej pensji pociąga za sobą jednak również inne zmiany – w tym te dotyczące limitu dla działalności nierejestrowanej.

Aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną, nie można przekraczać pewnego limitu przychodów – w każdym miesiącu wynosi on 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Podwyżka najniższej krajowej oznacza też zatem wyższy limit dla działalności nierejestrowanej od 1 lipca. Obecnie wynosi on już 3225 zł (w pierwszym półroczu 2024 r. była to kwota 3181,50 zł).

Dla osób, które prowadzą działalność nierejestrowaną (lub mocno rozważają taką formę prowadzenia własnego „biznesu”) jest to oczywiście dobra informacja, choć trudno ukryć, że zmiana jest kosmetyczna. I to zwłaszcza jeśli przypomnimy sobie o tym, że osoby prowadzące działalność nierejestrowaną już od dłuższego czasu czekają na inne, ważne zmiany zapowiedziane wcześniej przez polityków.

Kiedy w końcu rządzący wprowadzą limit roczny dla działalności nierejestrowanej?

Często na działalność nierejestrowaną decydują się osoby, które chcą sobie albo nieco dorobić do pensji (na przykład sprzedając własne wyroby czy rękodzieło) lub osoby planujące prowadzenie działalności gospodarczej w pełnym tego słowa znaczeniu, ale chcące najpierw przetestować swój pomysł na biznes bez konieczności rejestracji firmy (i ponoszenia wszystkich obciążeń z tym związanych). Limit na poziomie 75 proc. płacy minimalnej wydaje się sam w sobie w miarę sensowny, jednak sporo osób prowadzących działalność nierejestrowaną może żałować, że poprzednia ekipa rządząca nie zdecydowała się na przyjęcie rozwiązania, które sama zaproponowała – mowa o wprowadzeniu rocznego limitu dla działalności nierejestrowanej. W 2024 r. mógłby on wynosić nawet 38 439 zł.

Limit roczny byłby świetnym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które prowadzą sprzedaż sezonową – często osiągają przychody tylko przez 2-3 miesiące w roku. Przy obowiązywaniu rocznego limitu takie osoby nie musiałyby zazwyczaj rejestrować działalności gospodarczej; miesięczny limit zazwyczaj jednak zmusza je najpierw do założenia działalności, a później – do corocznego zawieszania jej na co najmniej kilka miesięcy.

Na początku roku pojawiły się doniesienia, że Sejm ma pracować nad odpowiednim projektem; do tej pory jednak nic się nie zmieniło.