Yanosik będzie współpracował z policją

Gorące tematy Moto Technologie Dołącz do dyskusji (11)
Yanosik będzie współpracował z policją

Twórcy popularnej aplikacji potwierdzają, że Yanosik będzie współpracował z policją.

Od kilku lat coraz większe rzesze użytkowników smartfonów użytkują aplikacje do nawigacji satelitarnej w samochodach. Wiele z dostępnych obecnie programów jest płatnych, ale są też całkiem użyteczne darmowe odpowiedniki, takie jak choćby Yanosik. Dzięki tej aplikacji można nie tylko wyznaczyć trasę, ale dowiedzieć się, czy na drodze przed samochodem nie ma korka, wypadku, patrolu policji, czy też innych zdarzeń mogących wpłynąć na szybkość dotarcia do celu i bezpieczeństwo na drodze.

Prócz wymienionych wcześniej możliwości, użytkownicy mają na bieżąco informację o natężeniu ruchu na danej drodze, są podawane nazwy miast i osiedli, stacje benzynowe wraz z cenami paliw, restauracje, fotoradary. Można także zgłosić się gdy jedziemy w trasę i mamy wolne miejsca, czyli skorzystać z carpoolingu, podobnie jak oferuje to Blablacar. Niedawne aktualizacje aplikacji wprowadziły możliwość użycia kamery smartfona jako wideorejestraotra, ale dotyczy to na razie tylko urządzeń z Androidem.

Jakiś czas temu na forach, gdzie poruszane są tematy związane z aplikacją Yanosik, gruchnęła wieść, że właściciele marki prowadzą jakieś rozmowy z policją. Domysłom nie ma końca, bo jedni twierdzą, że skoro aplikacja wymaga do działania stałego połączenia z internetem, to może ona także wysyłać dane o prędkości w danym miejscu, jaką mógł mieć samochód, a tym samym inwigilować kierowców.

Inni twierdzą, że może to będzie system automatycznego powiadamiania o wypadkach, czy możliwość wysyłania fragmentów filmików z nagranymi piratami lub wykroczeniami innych użytkowników dróg. Jeszcze inne teorie dotyczą możliwości automatycznego przywoływania numeru alarmowego 112.

Jak się okazuje, firma nie zaprzecza, że toczy rozmowy z Komendą Główną Policji i wkrótce wszyscy dowiedzą się o planach na przyszłość. Dodatkowo zapewniają, że dane kierowców są poufne i są chronione przez właścicieli Yanosika i dementują plotki o przekazywaniu policji informacji o prędkości samochodów na danym odcinku. Czekamy z niecierpliwością na wieści dotyczące nowych funkcji Yanosika.

Masz problemy związane z wypadkami czy innymi zdarzeniami na drogach lub piratami albo nieodpowiednim zachowaniem uczestników ruchu drogowego i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z filmiku ze strony youtu.be/1fs-OQCzdT0