Za podręczniki dla Twojego dziecka może zapłacić państwo

Gorące tematy Rodzina Dołącz do dyskusji (5)
Za podręczniki dla Twojego dziecka może zapłacić państwo

Wyprawka dla dziecka to często największy jednorazowy wydatek w ciągu roku. Wielu rodziców może jednak liczyć na duże dofinansowanie.

Choć nauka w Polsce jest bezpłatna, to niestety materiały niezbędne do jej pobierania wiążą się często ze sporym wydatkiem. Z tego też powodu dla wielu rodziców wrzesień jest czasem, kiedy domowe fundusze są szczególnie obciążone. Na szczęście, ci którzy na taki wydatek nie mogą sobie pozwolić, są wspierani przez państwo.

Od kilkunastu lat Ministerstwo Edukacji Narodowej dofinansowuje kupno wyprawki szkolnej. Na rok 2015/2016 przeznaczono aż 51 mln zł z budżetu państwa. Wsparcie otrzymają rodziny w trudnej sytuacji (nie tylko materialnej), jak również rodzice uczących się dzieci niepełnosprawnych.

Komu przysługuje dofinansowanie? Pierwszą grupą są rodziny z uczącymi się dziećmi, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 573 zł. Oznacza to, że jeżeli przykładowo oboje rodziców pracuje za najniższą pensję krajową, czyli 1750 zł (1286,17 zł netto), uzyskują wspólnie 2572,34 zł „na rękę”. Posiadając trójkę dzieci dochód na osobę wynosi więc 514,47 zł, co oznacza że kwalifikują się do dofinansowania.

Kolejną z grup są ci, którzy co prawda przekraczają omawiany dochód, jednak ich inne warunki ekonomiczne czy społeczne przyczyniają się do ciężkiej sytuacji rodzinnej. Do dyrektora szkoły należy ocena czy takie aspekty jak narkomania, alkoholizm czy przemoc w rodzinie rzeczywiście występują – ich obecność może być podstawą do uzyskania świadczeń.

Trzecia grupa, która może liczyć na pomoc to uczniowie niepełnosprawni uczęszczający do szkół podstawowych, gimnazjum oraz ponadgimnazjalnych. Tyczy się to zarówno niepełnosprawności fizycznej, jak i umysłowej w stopniu od umiarkowanego wzwyż.

Ile pieniędzy mogą dostać osoby biorące udział w programie „Wyprawka szkolna”? W zależności od klasy, do której chodzi uczeń, będzie to od 225 zł do 450 zł. Natomiast korzystający z podręczników do kształcenia specjalnego uzyskają aż 770 zł. Szacuje się, że z pomocy w roku 2015/2016 skorzysta ponad 213 tysięcy uczniów.

Wnioski o udział w programie należy składać do dyrektora szkoły. Następnie ten przekazuje informacje o potrzebujących rodzinach do odpowiedniego dalszego organu. Samą dotację otrzymuje gmina, która przekazuje ją placówce oświatowej. Dyrektor daje pieniądze rodzicom, po przedstawieniu rachunku czy faktury VAT świadczącej o zakupie materiałów dydaktycznych.

Nie wiesz jakie dofinansowania Ci się należą lub w jakich programach możesz startować, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.