Zablokowane składanie wniosków o 500 plus. W części przypadków już od wczoraj

Finanse Rodzina dołącz do dyskusji (239) 28.06.2019
Zablokowane składanie wniosków o 500 plus. W części przypadków już od wczoraj

Edyta Wara-Wąsowska

Odkąd wprowadzono świadczenie 500 plus jasnym stało się, że wiele podmiotów będzie chciało ten fakt jakoś wykorzystać. Wnioski o 500 plus można na przykład składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, co w większości przypadków jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż fatygowanie się do ośrodka pomocy społecznej czy do urzędu gminy. Od wczoraj jednak składanie wniosków w wielu bankach zostało zablokowane, w części przypadków blokada obowiązuje od dzisiaj. 

Wniosek o 500 plus? Bank pomoże

Banki bardzo szybko zrozumiały, że składanie przez klientów wniosków o 500 plus za pośrednictwem bankowości elektronicznej może im przynieść realne zyski. Niektóre banki konstruowały nawet specjalne oferty, upatrując w 500 plus możliwość przyciągnięcia nowych klientów. W późniejszym czasie składanie wniosków o świadczenie za pośrednictwem bankowości elektronicznej stało się już wręcz oczywiste. Wielu rodzicom nie chciało się stawiać w ośrodkach pomocy społecznej czy urzędach gminy. Kto jednak będzie chciał taki wniosek złożyć do końca czerwca, być może będzie musiał przeprosić się z tymi instytucjami.

Zablokowane składanie wniosków

Już od wczoraj, czyli od 27 czerwca, w przypadku części banków zablokowane jest składanie wniosków o 500 plus. Tak jest m.in. w PKO BP, Getin Banku, Credit Agricole czy w Banku Pocztowym. Od dzisiaj nie można składać wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej w mBank. Wszystko przez prace serwisowe, które mają potrwać do końca miesiąca. Od 1 lipca wszystko będzie znowu funkcjonować poprawnie.

Co do tego czasu mają zrobić rodzice, którzy będą mimo to chcieli złożyć wniosek? Nadal dokonanie tej czynności będzie możliwe w ośrodkach pomocy społecznej czy w urzędzie gminy. Odważni mogą spróbować szczęścia także na poczcie (chociaż kolejki mogą być momentami jeszcze większe niż w pozostałych dwóch instytucjach). Co ważne, jeśli ktoś mimo wszystko wolałby załatwić wszystko przez internet, będzie mieć taką możliwość. Osoby, które chcą złożyć wniosek o objęcie programem Rodzina 500 plus, mogą to zrobić za pośrednictwem rządowej strony empatia.mrpips.gov.pl.

500 plus na pierwsze dziecko

Dość łatwo domyślić się, z jakiego powodu w bankach trwają prace techniczne, jeśli chodzi o 500 plus. Od 1 lipca możliwe będzie bowiem składanie wniosków o przyznanie świadczenia także na pierwsze dziecko. To z kolei prawdopodobnie przełoży się na znacznie zwiększone obciążenie serwerów bankowych. Instytucje chciały więc zatem przygotować się na zwiększone zainteresowanie klientów opcją składania wniosek za pośrednictwem bankowości elektronicznej.