Zakaz wprowadzania psów nie dotyczy psa przewodnika?

Gorące tematy Codzienne Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji
Zakaz wprowadzania psów nie dotyczy psa przewodnika?

W teatrach, barach czy urzędach często obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt. A co w przypadku psów asystujących?

Osoby niepełnosprawne, niewidome lub niedowidzące bardzo często korzystają w codziennym życiu z pomocy psa przewodnika. Jak każdy inny obywatel, mają prawo do samodzielnego załatwiania spraw w urzędach czy robienia zakupów, do czego czasem niezbędna im jest pomoc – na przykład wyszkolonego zwierzęcia.. Czy wobec tego na ich potrzeby może być uchylony zakaz wprowadzania zwierząt do wielu miejsc publicznych?

Zdecydowanie tak. Tyle tylko, że taki czworonóg musi przejść odpowiednie szkolenie i na jego podstawie musi mieć wystawiony certyfikat, wpisywany do rejestru. Koszt jego wydania jest pokrywany przez odpowiedni fundusz, a samym wpisaniem powinien zająć się ośrodek szkolenia psów asystujących.

Wszystkie miejsca, do których wolno wchodzić psom asystującym z niepełnosprawnym właścicielem są określone przez art. 20a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:

Art. 20a. 1. Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu:
1) do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych;
2) do parków narodowych i rezerwatów przyrody;
3) na plaże i kąpieliska.

Podobnie, w przypadku korzystania z transportu, dozwolona jest obecność psa. Nieważne, czy podróż odbędzie się drogą lotniczą, lądową czy morską. Należy jednak pamiętać, że opiekun zwierzęcia w dalszym ciągu odpowiada za wyrządzone przez niego szkody. Oczywiście, odpowiednio wytresowane psy nie powinny przysparzać tego typu problemów. Także ze względu na ich specjalne wyszkolenie, nie muszą być prowadzone na smyczy, a także nie ma konieczności zakładania im kagańca.

W przypadku, w którym dowolna z wymienionych placówek odmówiłaby wejścia osobie niepełnosprawnej z psem asystującym, warto powołać się na przepisy. Nie ma tu także mowy o wystawianiu mandatów za wchodzenie ze zwierzęciem do takich miejsc. W razie jakichkolwiek problemów prawnych bądź wątpliwości na temat uprawnień dla osób niepełnosprawnych, warto konsultować się ze specjalistą. Nasi prawnicy z chęcią rozwieją wszystkie wątpliwości przekazane na adres kontakt@bezprawnik.pl.