Urzędniczka „zarobiła” 3 mln zł podpisując umowy sama ze sobą

Codzienne Gorące tematy dołącz do dyskusji (23) 30.06.2016
Urzędniczka „zarobiła” 3 mln zł podpisując umowy sama ze sobą

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Szefowa Instytutu Ochrony Środowiska zarobiła 3 mln zł, podpisując umowy z sobą?`

Szefowie firm dokonują różnych posunięć, które niejednokrotnie dla osób postronnych są zupełnie niezrozumiałe, ale po czasie okazuje się, że przynoszą im niezłe profity. Coś jak gambit w szachach. Jak donosi NIK, szefowa państwowego Instytutu Ochrony Środowiska zarobiła 3 mln zł, podpisując umowy z sobą.

Od lat media donoszą o różnych działaniach szefów firm, nie tylko państwowych, które przyczyniają się do pomnażania ich majątku. A to ktoś płaci komuś z bliskich za doradztwo bajońskie sumy, a to zatrudnia na jakimś stworzonym dla niepoznaki stanowisku i zarządza bardzo wysoką gażę. Inni zlecają firmom małżonków lub dzieci wykonanie prac, za które godzą się zapłacić stawki kilkakrotnie wyższe niż rynkowe.

Kombinacji jest mnóstwo – ogranicza je jedynie wyobraźnia. Za niektóre przekręty decydenci są pociągani do odpowiedzialności, szczególnie jeśli chodzi o „utylizację” pieniędzy podatników.

Tym razem NIK złożył raport dotyczący działań podejmowanych przez szefową państwowego Instytutu Ochrony Środowiska i złożył na nią doniesienie do prokuratury. Podobno w latach 2013-2016 dopuściła się ona zawarcia aż 41 umów z samą sobą przez pełnomocników, a który to proceder miał jej zapewnić dochód rzędu 3 mln zł.

TVN24 i Super Express twierdzą, że z informacji przedstawionych prokuraturze przez NIK, 2 mln zł otrzymała ona za opracowanie opinii na temat środków ochrony roślin. Kolejny milion zapłacono jej za zweryfikowanie raportów, które sama opracowała!

Szefowa Instytutu Ochrony Środowiska podobno konsultowała swoje działania z prawnikami i nie doszukali się oni w tym naruszenia prawa. NIK stwierdził inaczej, dlatego po kontroli złożył doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia naruszenia Kodeksu Cywilnego. Dodatkowo najprawdopodobniej w 159 umowach zawartych przez IOŚ doszukano się nieprawidłowości. Czekamy na doniesienia prokuratury na temat działań IOŚ i jej władz.

Jeśli masz problemy związane z nieuczciwym zawieraniem umów, złym gospodarowaniem środkami państwowymi, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.