Koniec wyłudzeń na twój dowód osobisty. Oszustwom zapobiegnie zastrzeżenie kredytowe BIK

Finanse Lokowanie produktu Technologie Dołącz do dyskusji (297)
Koniec wyłudzeń na twój dowód osobisty. Oszustwom zapobiegnie zastrzeżenie kredytowe BIK

Kradzież tożsamości, wskutek utraty dowodu osobistego, wciąż jest przestępstwem bardzo popularnym i niosącym poważne konsekwencje. Nierzadko poszkodowany zmuszony jest walczyć z nimi lata. Do teraz. Biuro Informacji Kredytowej uruchomiło bowiem Alerty, dzięki którym za 2 zł miesięcznie użytkownik otrzymuje ochronę przed wyłudzeniem kredytu na jego dane. Dodatkowo może uaktywnić zastrzeżenie kredytowe. Czym jest zastrzeżenie kredytowe BIK i jak je włączyć?

Credit freeze

O wyłudzeniach kredytów na zagubiony bądź skradziony dowód osobisty pisaliśmy wielokrotnie. Najniebezpieczniejszy jest precedens zaciągania tzw. chwilówek, ponieważ do weryfikacji klienta wymaga się właściwie tylko wglądu w dokument tożsamości. Jak zapobiec wyłudzeniu kredytu? Przede wszystkim błyskawicznie reagować w przypadku stwierdzenia kradzieży lub zagubienia dokumentów. Zbyt późne zastrzeganie dokumentów nie ustrzeże przed niebezpieczeństwem – policja informuje, że dla oszustów kluczowa jest pierwsza godzina. Wtedy właśnie dokonują oni najwięcej ruchów w celu wyłudzenia pieniędzy od instytucji finansowych. Jest jednak sposób na to, by przechytrzyć przestępcę i udaremnić wyłudzenie kredytu – BIK uruchomił usługę typu credit freeze, czyli zastrzeżenie kredytowe.

Co to jest zastrzeżenie kredytowe BIK i jak działa?

Zastrzeżenie kredytowe jest to opcja udostępniona dla użytkowników platformy BIK. Umożliwia ona poinformowanie instytucji finansowych o tym, że nie jesteśmy zainteresowani kredytem lub pożyczką. Oznacza to, że nawet w przypadku utraty dokumentów, przestępca, który spróbuje wziąć „chwilówkę”, zostanie odesłany z kwitkiem, z powodu braku zgody w bazie BIK. Przypomnijmy, że każda instytucja i podmiot oferujący pożyczki ma dostęp do bazy BIK. Alerty BIK, a wraz z nimi zastrzeżenie kredytowe, na chwilę obecną są jedynym sposobem na uniemożliwienie bezprawnego wykorzystania utraconych dokumentów tożsamości w celu wyłudzenia.

Jak uruchomić zastrzeżenie kredytowe BIK?

Uaktywnienie usługi wymaga posiadania konta na platformie BIK. Posiadaczem konta BIK może być każda osoba pełnoletnia, która użytkuje aktywny adres e-mail i telefon. Weryfikacja następuje dwuetapowo: w pierwszym etapie należy wypełnić formularz i aktywować konto dzięki linkowi przesłanemu na e-mail. Następnie konieczna jest pełna aktywacja konta, której system dokonuje poprzez weryfikację skanu lub zdjęcia dowodu osobistego (trwa kilka minut), list polecony z potwierdzeniem odbioru, osobisty kontakt z COK BIK lub podpis elektroniczny. Pełna aktywacja daje użytkownikowi dostęp do całego wachlarza usług, Alertów, raportów, zastrzegania straconego dowodu i omawianego zastrzeżenia kredytowego.

Zastrzeżenie kredytowe BIK aktywowane jest automatycznie dla użytkowników korzystających z Alertów BIK. Jest to usługa płatna, jednak jej koszt jest relatywnie bardzo niski w stosunku do faktycznej ochrony. Roczny koszt użytkowania Alertów BIK wynosi bowiem 24 zł, czyli 2 zł miesięcznie. BIK umożliwia również zastrzeganie dokumentów tożsamości na „klik”, stały dostęp do wskaźnika BIK danego użytkownika, raportów oraz wszystkich Alertów w usłudze wartej 99 zł rocznie, czyli nieco ponad 8 zł miesięcznie.

Czy zastrzeżenie kredytowe BIK na zawsze blokuje możliwość finansowania?

I tak, i nie. Użytkownik platformy może dowolnie dysponować zastrzeżeniem kredytowym, tak często jak tego potrzebuje. Jest to funkcja włączana i wyłączana jednym kliknięciem. Oznacza to, że jeśli użytkownik chroniący swoją tożsamość przed nieuprawnionym wykorzystaniem w instytucji finansowej zechce wziąć pożyczkę, musi tylko wyłączyć zastrzeżenie kredytowe, a po uzyskaniu finansowania, ponownie włączyć. Jeżeli natomiast tego nie zrobi. Jest ono aktywne przez cały okres trwania usługi (rok).

Czy zastrzeżenie kredytowe daje gwarancję, że żadna instytucja finansowa nie udzieli pożyczki na dane osobowe użytkownika BIK?

Zastrzeżenie kredytowe BIK daje taką gwarancję, ale tylko w obrębie podmiotów, które przystąpiły do systemu zastrzeżenia kredytowego. Obecnie partnerami programu są instytucje: Provident, Media Raty, SMS Kredyt, Cross Loan, Krakowski Bank Spółdzielczy oraz YOLO. Do programu systematycznie dołączają nowe instytucje finansowe. W przypadku instytucji nieobjętych jeszcze programem, przed wyłudzeniem ostrzeże nas Alert BIK, dostępny w obu oferowanych przez BIK pakietach. Ważne, że Alerty BIK informują również o ruchach w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, dokąd kierowane są zapytania od dostawców usług, np. mediów czy operatorów sieci komórkowych. Pozwala to monitorować ewentualne zamiary oszustów nie tylko w kwestiach dotyczących zaciągania pożyczek.

W obliczu popularyzacji bezprawnego wykorzystywania danych osobowych, nie tylko warto mieć kontrolę nad historią kredytową, ale również posiadać realne narzędzia do zapobiegania aktywnościom tego rodzaju. Alerty BIK możesz aktywować pod tym adresem.

*Wpis powstał w ramach współpracy komercyjnej z BIK