ING Bank i Santander Bank rezygnują z pobierania opłat za prowadzenie kont biznesowych, a mBank uruchamia bezpłatną infolinię księgową. Reszta obiecuje, że nie podwyższy opłat

Finanse Firma dołącz do dyskusji (270) 01.04.2020
ING Bank i Santander Bank rezygnują z pobierania opłat za prowadzenie kont biznesowych, a mBank uruchamia bezpłatną infolinię księgową. Reszta obiecuje, że nie podwyższy opłat

Edyta Wara-Wąsowska

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy swoje konta firmowe mają w ING Bank i Santander Bank. Oba banki zawieszają tymczasowo pobieranie opłat za prowadzenie kont biznesowych. mBank już 19 marca uruchomił bezpłatną infolinię księgową. Inne banki (w tym PKO BP, Alior Bank czy Pekao S.A.) twierdzą, że w najbliższym czasie nie planują żadnych podwyżek opłat. 

Zawieszenie opłat za prowadzenie konta firmowego w w ING Bank i Santander Bank

Zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS może mieć konsekwencje, z których nikt nie zdawał sobie wcześniej sprawy. Chodzi o opłaty za prowadzenie kont biznesowych. Do tej pory większość banków rezygnowała z tych opłat, jeśli przedsiębiorca co miesiąc wykonywał przelew do ZUS. Jeśli jednak takiego przelewu zabraknie, część przedsiębiorców być może będzie musiało zapłacić za prowadzenie konta.

Dwa banki – ING Bank Śląski i Santander Bank – zdecydowały się jednak na zawieszenie opłat za prowadzenie konta firmowego.

Jak podaje Ewa Szerszeń, zastępca rzecznika prasowego ING Bank, bank rezygnuje ze sprawdzania aktywności przedsiębiorców już od 1 kwietnia. Do tej pory w ING warunkiem bezpłatnego prowadzenia konta biznesowego był comiesięczny przelew do ZUS lub US i wpływ na konto w wysokości m.in. 2 tys. zł. Od teraz jednak bank rezygnuje za pobieranie opłat w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie spełni tych warunków.

Na przyjęcie podobnej polityki zdecydował się Santander Bank. Wcześniej warunkiem bezpłatnego prowadzenia konta firmowego był przelew do ZUS. Wystarczy, że przedsiębiorca opłacił ZUS w styczniu lub lutym, ewentualnie założył konto firmowe w Santandarze w lutym, marcu lub kwietniu. Wystarczy, że przedsiębiorca spełni jeden z tych warunków, by zostały zawieszone opłaty za prowadzenie konta firmowego. Na ten moment bank zawiesił opłaty na trzy miesiące (od marca do maja).

mBank uruchomił bezpłatną infolinię księgową

Jak informuje mBank w wiadomościach do klientów kont biznesowych, uruchomiona została specjalna, bezpłatna infolinia księgowa. Ponad 100 ekspertów dyżuruje i odpowiada na pytania przedsiębiorców dotyczące ulg, zwolnienia ze składek ZUS czy zasiłku opiekuńczego. Infolinia działa codziennie w godzinach 9-17.

Inne banki wstrzymują się z podwyżką opłat

Jak twierdzą przedstawiciele Pekao S.A., Alior Bank czy PKO BP, nie są prowadzone żadne prace nad podwyżkami opłat dla klientów tych banków. W przypadku PKO BP zmiana taryfy prowizji i opłat miała nastąpić 1 lipca 2020 r. Bank jednak ostatecznie odstępuje na razie od podwyżek.

Można się spodziewać, że część banków dołączy do ING i Santandera i również zdecyduje się na zawieszenie opłat za prowadzenie konta firmowego.

Które konto firmowe wybrać? Skorzystaj z naszej porównywarki: