W Mielcu powstał komitet wyborczy o nazwie „Zaznacz tutaj”. Sprawdzi czy ludzie chodzący na wybory mają chociaż trochę rozumu

Gorące tematy Na wesoło Państwo dołącz do dyskusji (1237) 02.09.2018
W Mielcu powstał komitet wyborczy o nazwie „Zaznacz tutaj”. Sprawdzi czy ludzie chodzący na wybory mają chociaż trochę rozumu

Jakub Kralka

To jest naprawdę wyrafinowany trolling, ale może się też stać zalążkiem debaty społecznej na temat tego kto tak naprawdę decyduje o przyszłości naszej ojczyzny. Miejmy nadzieję, że Komitet Wyborczy „Zaznacz tutaj” okaże się tylko anegdotką na lata, a nie realnym gamechangerem wyniku wyborów samorządowych.

Demokracja to taki ustrój, w którym dokładnie taką samą siłę głosu wyborczego ma uczestnik Warsaw Shore i profesor Ewa Łętowska. To taki ustrój, w którym dwóch bezrobotnych ciągnących z kraju zasiłki, ma dwa razy więcej do powiedzenia o kraju, niż biznesmen zatrudniający dziesiątki osób i płacący podatki liczone w setkach tysięcy złotych. Choć pojawiały się różne, często utopijne lub po prostu publicystyczno-prowokacyjne koncepcje, niestety – jak dotąd niczego lepszego nie wymyślono.

Komitet Wyborczy Wyborców z Mielca o nazwie „ZAZNACZ TUTAJ” formalnie identyfikuje się jako ruch wywodzący z określonej ideologii – apelujący do młodych ludzi, by zostawali w Mielce („tutaj”) i wiązali swoje losy właśnie z miejscowością z południowego-wschodu kraju. Ruch przedstawi swoje plany 10 września.

Hasło tak piękne, wzniosłe i ambitne, co również nieprawdziwe.

zaznacz tutaj

Zaznacz Tutaj w wyborach samorządowych

„Zaznacz Tutaj” do samego końca zastanawiało się nad tym, czy otrzyma zgodę na rejestrację komitetu wyborczego – ta została otrzymana. Twórcy ruchu dobrze znają reguły zabawy, ponieważ jeden z głównych inicjatorów ruchu jest właścicielem agencji marketingowej. Ruch od początku nazywa się „eksperymentem” puszczając oko do co bardziej świadomych (a raczej do wszystkich z wyjątkiem tych, którzy będą łapali przynętę na wyborach).

Krótko mówiąc: Zaznacz Tutaj jest inicjatywą mającą na celu ośmieszenie wyborców. Nie ma nic w tym złego, ponieważ jeśli wyborcy w Mielcu faktycznie dadzą się ośmieszyć, to na nic innego nie zasługiwali.

Na karcie wyborczej do wyborów samorządowych znajdą listę komitetów wyborczych i eksperyment udowodni ilu z nich czyta instrukcje dotyczące głosowania, ilu świadomie podejmuje pewne decyzje, ilu działa przy karcie pochopnie.

Warto też mieć w pamięci, że „sukces wyborczy” inicjatywy będziemy oceniali nie tylko przez pryzmat głosów zebranych przez „Zaznacz Tutaj”, ale również liczbę głosów nieważnych – jeśli ta będzie znacząco odbiegała od historycznych wyników „nieważności”.

Chciałbym się mile zaskoczyć i zobaczyć marginalny wpływ „Zaznacz Tutaj” na wybory w regionie. Wtedy wynik wyborczy byłby łatwiejszy do zaakceptowania, niezależnie od tego jaki on by był.

Niewykluczone też, że oponenci „Zaznacz Tutaj” przeprowadzą zorganizowaną kampanię wyjaśniającą podchwytliwy charakter komitetu. Sam fakt takiej antykampanii będzie już jednak zwycięstwem eksperymentu.