Od teraz można (a przy okazji: trzeba) zgłosić narodziny dziecka przez internet

Rodzina Technologie Dołącz do dyskusji (104)
Od teraz można (a przy okazji: trzeba) zgłosić narodziny dziecka przez internet

Musimy zgłosić narodziny dziecka, jednak od teraz możemy ten fakt zgłosić przez internet. 

Jeszcze do niedawna proces zgłoszenia narodzin dziecka wymagał osobistej wizyty w urzędzie stanu cywilnego, właściwego miejscowo dla miejsca urodzenia, o czym stanowi art. 13 pkt. 1 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U.2016.2064 t.j. z dnia 2016.12.19). Na szczęście tę drogę znacznie skrócono, umożliwiając dokonanie tejże czynności poprzez profil zaufany.

Czynności tej może dokonać ojciec albo matka

Pod warunkiem, że posiadają profil zaufany. Można go założyć przez stronę internetową, potwierdzając swoją tożsamość za pomocą konta bankowego, z internetowym dostępem albo stacjonarnie, w urzędzie lub banku. Więcej informacji, dotyczących procesu zakładania profilu zaufanego można uzyskać na oficjalnej witrynie.

Po zalogowaniu się w serwisie naszym oczom ukazuje się strona główna. Należy wybrać opcję „narodziny dziecka”, która znajduje się w katalogu spraw, co ujawni kolejne menu. Musimy w nim wybrać odnośnik „Zgłoszenie urodzenia dziecka”. W tym momencie powinna pojawić się strona, zawierająca wszystkie istotne informacje, podsumowujące i charakteryzujące podejmowaną czynność. Po kliknięciu na niebieski przycisk „Załatw sprawę” naszym oczom powinna się pokazać już właściwa procedura zgłoszenia, która podzielona jest na 5 kroków. Informacje, które musimy podać to m.in

  • Oświadczenie o byciu ojcem/matką. Opcja pokazuje się w zależności od naszej płci.
  • Sprawdzenie naszych danych i formularz, umożliwiający wprowadzenie danych „drugiej strony”.
  • Adres zameldowania dziecka
  • Imię albo imiona dziecka, z zastrzeżeniem, że nie mogą być to ani imiona ośmieszające, ani będące zdrobnieniami.
  • Wskazanie co do sposobu wręczenia nam odpisu aktu urodzenia (internet, stacjonarnie)

Krok naprzód

Bardzo dobrym ułatwieniem jest możliwość przesłania odpisu aktu urodzenia na adres elektroniczny. W rezultacie nie musimy już pojawiać się osobiście w urzędzie, co w dwudziestym pierwszym wieku w sprawach tego typu powinno być absolutnym standardem.

Osobiście cieszę się, że liczba możliwości, które daje nam profil zaufany coraz bardziej się rozrasta. Jest to niewątpliwa wygoda i potwierdzenie, iż nasz rząd podąża za światowymi standardami. Oczywiście co do prędkości rozwoju „urzędów elektronicznych” można mieć wiele zastrzeżeń, ale z pewnością każda zmiana jest zmianą na plus.