Oto ważne terminy związane ze zbliżającymi się wyborami. Jeden z nich upływa już dziś

Państwo Prawo Dołącz do dyskusji
Oto ważne terminy związane ze zbliżającymi się wyborami. Jeden z nich upływa już dziś

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Jak przy każdym głosowaniu nie wszyscy uprawnieni będą mogli osobiście stawić się w swoim lokalu wyborczym. Tym samym warto pamiętać, że to już ostatnie chwile na zgłoszenia w sprawie wyborów. Do końca maja można złożyć wniosek o ustanowieniu pełnomocnika, a trzy dni przed wyborami upływa termin do pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania.

Zgłoszenia w sprawie wyborów. Tylko do 31 maja można ustanowić pełnomocnika

Przed nami ostatnia w tym roku wizyta przy urnach wieńcząca swego rodzaju maraton wyborczy, którego byliśmy świadkami od końcówki ubiegłego roku. Po wyborach parlamentarnych, a także wskazaniu swoich przedstawicieli w lokalnych władzach, przyszedł czas na udzielenie politykom legitymacji do reprezentowania zdania Polaków w Parlamencie Europejskim. Tak jak przy każdych wyborach, przepisy dopuszczają kilka form głosowania dla osób, które nie mogą stawić się w swoim lokalu wyborczym. Żeby z nich skorzystać trzeba jednak dopełnić niezbędnych formalności.

Pospieszyć się powinny przede wszystkim osoby, które zamierzają głosować przez pełnomocnika, lecz nadal nie zgłosili tego faktu w gminie. Uprawnionymi do oddania głosu w ten sposób są osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym, a także seniorzy, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 rok życia. Termin do złożenia wniosku o ustanowienie pełnomocnika upływa już 31 maja.

Wniosek musi trafić do gminy, w której zainteresowany ujęty jest w spisie wyborców. Można go złożyć na piśmie, elektronicznie, a nawet ustnie. Ważne jest jednak dołączenie pisemnej zgody wybranej osoby na podjęcie się roli pełnomocnika. Osoby niepełnosprawne muszą też pamiętać o kserokopii aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

27 maja upłynął z kolei termin na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego. Z tej formy mogą jednak jeszcze skorzystać osoby, które w dniu wyborów będą podlegały kwarantannie bądź izolacji. Wniosek powinien wpłynąć do komisarza wyborczego najpóźniej do 4 czerwca, a w przypadku rozpoczęcia kwarantanny lub izolacji w terminie późniejszym – do 7 czerwca.

Głosować można w dowolnym miejscu w Polsce, wystarczy pobrać zaświadczenie

Z wyborów na wybory coraz popularniejsza się tzw. turystyka wyborcza, co oznacza sytuację, w której wyborca głosuje w innym miejscu niż lokal wyborczy właściwy dla jego miejsca zamieszkania. Takie rozwiązanie nie było co prawda możliwe w kwietniowych wyborach samorządowych, ale w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu i Senatu wzbudziło spore zainteresowanie. Z danych PKW wynika bowiem, że zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania pobrało aż 600 tysięcy osób.

Również w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego nie trzeba głosować w swojej komisji wyborczej. Do tego niezbędne jest jednak pobranie wspomnianego wcześniej zaświadczenia. Spowoduje ono automatyczne wykreślenie ze spisu wyborców uprawnionych do głosowania w obwodzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Jednocześnie dokument pozwoli na oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju.

Zaświadczenie można pobrać najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem wyborów. W przypadku zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego czas mamy zatem do 6 czerwca. Wniosek należy złożyć w dowolnym urzędzie gminy w całym kraju, jednak najwygodniej jest skorzystać z Centralnego Rejestru Wyborców, gdzie zaświadczenie pobierzemy od ręki.

Do 6 czerwca osoby niepełnosprawne mogą też złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w sytuacji, gdy lokal dla nich właściwy nie jest dostosowany do ich potrzeb. W takim przypadku uprawniony do głosowania jest automatycznie dopisywany do spisu wyborców w najbliższym okręgu, w którym lokal został przygotowany w odpowiedni sposób.