Wciąż trwa okres zimowy, który jest ustalony na termin 1 listopada do 31 marca. Jeśli w tym czasie pracujesz w ciężkich warunkach, np. jest Ci zimno w pracy, dowiedz się jakie prawa Ci przysługują.
Zasadniczo obowiązki pracodawcy względem pracownika poszerzają się w dwóch przypadkach pogodowych. Pierwszy z nich to lato, podczas którego temperatura przekracza 25°C. Drugi, który omawiamy w tym artykule to spadek poniżej 10°C. W tym przypadku możemy liczyć na pomieszczenie grzewcze, ciepłe napoje oraz posiłki.
W pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, a także w pomieszczeniach biurowych powinna panować temperatura od 18°C wzwyż. Natomiast na otwartych terenach takie warunki są często niemożliwe. W związku z tym, pracownicy np. budowlani mogą liczyć na postawienie blisko miejsca wykonywania obowiązków dodatkowego pomieszczenia z temperaturą co najmniej 16°C, w którym mogą się ogrzać. Jeśli ze względów terenowych nie jest to możliwe, konieczne jest postawienie innego skutecznego źródła ciepła, jak np. koksownika.
Poza tym, wykonujący swoje obowiązki w godzinach pracy, w warunkach temperaturowych poniżej 10°C mogą liczyć na ciepły posiłek. Dodatkowo przysługuje nielimitowana ilość gorących napoi. W lato są to odpowiednio napoje zimne. Jedzenie powinno być wydawane w czasie regulaminowych przerw, natomiast ugasić pragnienie można w trakcie trwania całej zmiany.
Jeżeli wiesz, że pracujesz w opisywanych warunkach, a mimo to pracodawca nie zapewnia Ci ustalonych z góry przywilejów, masz prawo dochodzić swoich praw. Nasi prawnicy dostępni pod adresem kontakt@bezprawnik.pl pomogą walczyć o należne dodatki.
Zdjęcia pochodzą z freeimages.com