W aplikacji Revolut będzie można (a w zasadzie już się da) kupować złoto. Funkcja jest rewolucyjna, ale zakupionego kruszcu raczej nie da się dotknąć, bo przechowują je bliżej nieokreśleni partnerzy popularnego fintechu. Nie wszyscy będą też mogli skorzystać z nowego udogodnienia – usługa nie działa jeszcze w Polsce, ale ma się to wkrótce zmienić.
Złoto w Revolut
Jak opisuje m.in. Cashless.pl, niektórzy użytkownicy Revoluta, którzy mają wykupiony pakiet Revolut Premium albo Revolut Metal, będą mogli wkrótce kupować prawdziwe złoto. Cały proces nabycia kruszcu odbywać się będzie niezwykle prosto i sprawnie, bo za pomocą aplikacji mobilnej.
Użytkownicy wspomnianych pakietów „Premium” i „Metal” powinni zobaczyć dodatkową zakładkę „Towary”, gdzieś nieopodal pozycji „Obrót giełdowy” w aplikacji Revolut. Sam zakup kruszcu odbywa się w zasadzie w wirtualnej formie, bo funkcjonuje podobnie do procesu nabywania – przykładowo – kryptowalut, jak bitcoin.
W aplikacji Revolut można zatem śledzić ceny, a także kupić lub sprzedać złoto. Nie jest to jednak nabycie własności w dosłownym, rozumianym w polskim prawie znaczeniu, bo oferowanego złota kupujący nigdy nie obejmie w posiadanie. Jest to technicznie niewykonalne, ale i w pewnym stopniu sensowne – o ile system będzie działał całkowicie sprawnie.
Złota z Revolut nie zobaczysz na oczy
Brytyjski fintach fizycznie nie ma żadnego złota. Zakupione przez użytkowników kruszce są przechowywane przez zewnętrzne podmioty, a sama ich „własność” uregulowana jest specjalnymi umowami pomiędzy Revolutem a rzeczonymi podmiotami.
Użytkownik, który kupi złoto, nigdy go nie otrzyma. Jest to jednak możliwość, by ulokować część kapitału i – w teorii – w jakiś sposób móc go zabezpieczyć. Nie jestem jednak ekonomistą, więc relacji obecnego kryzysu do opłacalności inwestycji w kruszce nie będę nawet próbował przedstawiać.
Co bardzo ważne, możliwość zakupu złota za pomocą Revoluta na razie nie istnieje w Polsce. Cashless.pl jednak podkreśla, że i u nas złoto w Revolut wkrótce się pojawi. Obserwując proces ewolucji platformy można bowiem zauważyć, że Revolut zazwyczaj wprowadza nowości etapami, nie oferując ich od razu wszystkim użytkownikom.
Ponadto podaje się, że wkrótce – oprócz złota – pojawi się funkcja zakupu także innych kruszców i metali. Dołączą one do oferowanych dzisiaj walut, kryptowalut, a także akcji. Revolut w dalszym ciągu pozostaje platformą nomen omen rewolucyjną, a sukcesywne dodawanie kolejnych funkcji z pewnością czyni platformę coraz atrakcyjniejszą.