Szykują się zmiany w podatku VAT dla firm. Przedsiębiorcy mogą jednak odetchnąć z ulgą

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (241)
Szykują się zmiany w podatku VAT dla firm. Przedsiębiorcy mogą jednak odetchnąć z ulgą

Obecna ekipa rządząca – mówiąc delikatnie – nie rozpieszcza przedsiębiorców. Zamrażane branże czy nowe podatki i opłaty przy jednocześnie nieprzemyślanej i źle zaprojektowanej pomocy państwowej sprawiają, że przedsiębiorcy podchodzą z nieufnością do działań rządu. Teraz jednak rządzący chcą wyjść im naprzeciw – proponując liczne zmiany w podatku VAT dla firm. 

Zmiany w podatku VAT dla firm. Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy?

Najnowsza propozycja ze strony rządzących roboczo została nazwana „SLIM VAT 2” – ze względu na fakt, że stosunkowo niedawno rząd wprowadził pierwszy taki pakiet zmian podatkowych („SLIM VAT„). Pakiet ten wprowadził m.in. zmiany w fakturach korygujących, możliwość odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy (w przypadku miesięcznych rozliczeń) czy możliwość odliczenia VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich dalszej odsprzedaży. Oprócz tego zwiększono limit na prezenty o małej wartości – z 10 do 20 zł.

Kolejne zmiany w podatku VAT dla firm zakładają dodatkowe ułatwienia w fakturowaniu. Zniesione zostałyby ograniczenia w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących. Jeśli zmiany wejdą w życie, przedsiębiorcy będą mogli m.in. wystawiać zbiorcze faktury korygujące w przypadku udzielenia rabatu dla poszczególnych dostaw czy usług.

Jeśli chodzi o fakturowanie, MF planuje dodatkowo znieść konieczność wskazywania przyczyny faktur czy wydłużyć możliwość wystawienia faktury z 30 do 60 dni przed dostawą towarów, wykonaniem usługi czy otrzymaniem zaliczki.

Bilety w komunikacji zbiorowej i split payment

Kolejne rozwiązanie z pewnością spodoba się przedsiębiorcom. MF zamierza znieść limit kilometrów, jeśli chodzi o odliczenie VAT od przejazdów komunikacją zbiorową. Do tej pory, jeśli przedsiębiorca podróżował na odległość mniejszą niż 50 km, a chciał odliczyć podatek, musiał prosić o fakturę przy zakupie biletu. Po wejściu proponowanych zmian w życie nie będzie to już konieczne.

Jeszcze istotniejsze wydaje się jednak proponowane rozwiązanie dotyczące split paymentu, czyli mechanizmu podzielonej płatności. SLIM VAT 2 miałby wprowadzić możliwość przekazywania środków między rachunkami VAT podatnika prowadzonymi w różnych bankach. Dodatkowo zyskaliby również przedsiębiorcy ubezpieczeni w KRUS – mogliby uiszczać składki na rzecz KRUS z rachunku VAT, co obecnie jest niemożliwe.

Jakie jeszcze zmiany w podatku VAT dla firm przewiduje pakiet SLIM VAT 2?

Ze strony Ministerstwa Finansów możemy się dowiedzieć, że to jednak nie wszystko. Pakiet SLIM VAT 2 miałby ponadto:

  • ułatwić odliczenia VAT na samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej,
  • zapewnić pełniejszą neutralność w opodatkowaniu importu usług,
  • uregulować sposób dokonywania korekty in minus w przypadku importu usług oraz WNT,
  • ułatwić wybór opcji opodatkowania w obrocie nieruchomościami
  • wydłużyć czas na skorzystanie z ulgi na złe długi z 2 do 3 lat

Na razie Ministerstwo Finansów dopiero rozpoczyna prekonsultacje projektu, a uwagi i opinie można przesyłać do 1 marca. Już teraz można jednak pozytywnie ocenić proponowane zmiany.