Poparta przez sejm nowelizacja prawa spadkowego wprowadza Europejskie Poświadczenie Spadkowe.
Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, nasi obywatele podróżują po jej terenie bez większych problemów. Niestety w wielu przypadkach, gdy ktoś z rodziny, kto osiedlił się w jednym z krajów UE i zmarł, to zdarzały się przypadki problemów z realizacją praw spadkowych w Polsce. Jak wyliczono, co roku ponad 400 000 ludzi ma tego typu problemy.
Wprowadzone, dzięki poparciu sejmu, Europejskie Poświadczenie Spadkowe (EPS) pomoże wielu ludziom dochodzić swoich praw we wszystkich krajach UE z wyłączeniem Zjednoczonego Królestwa, Irlandii i Dania. Dokument ten poświadczy tytuł prawny do spadku wykonawcy testamentu lub samego spadkobiercy i zostanie uznany jednakowo we wszystkich krajach zrzeszonych w UE. EPS znalazło się w rozporządzeniu europejskim nr 650/2012 z 4 lipca 2012 roku.
Prawo do wydania EPS mają sądy, ale wyłączeni są z niego referendarze sądowi, a także notariusze, ale kontrolę nad nimi będzie sprawował sąd. Wybór sądu lub notariusza będzie zależał od osoby zainteresowanej spadkiem. Za wydanie ESP będzie pobierana opłata w wysokości 300 zł.
Wprowadzona nowelizacja prawa spadkowego pozwoli już od 17 sierpnia 2015 roku na szybkie i sprawne załatwianie spraw, bez konieczności przeprowadzania żmudnych procedur i ponoszenia dodatkowych kosztów.
Masz problemy związane ze spadkiem lub testamentem i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com