Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksu cywilnym. Chodzi o spadki – a dokładniej o lepsze zabezpieczenie niektórych grup spadkobierców czy o poszerzenie kręgu osób niegodnych do dziedziczenia. Z punktu widzenia przyszłych spadkobierców planowane przez rządzących zmiany w spadkach w 2023 rok są zdecydowanie korzystne.
Zmiany w spadkach w 2023 r.
Wszystko wskazuje na to, że czekają nas zmiany w spadkach – i to już w 2023 r. Teraz rząd przyjął już ostatecznie projekt zmian w Kodeksie cywilnym. Można się zatem spodziewać, że w pierwszej połowie przyszłego roku, po konsultacjach i pracach w komisjach, ustawa trafi pod głosowanie w Sejmie.
Co się zmieni? Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości, nowe przepisy pozwolą na skrócenie postępowania spadkowego i zwiększenie bezpieczeństwa prawnego spadkobierców. Po pierwsze, jeśli nowelizacja wejdzie w życie, to będzie to oznaczać koniec szukania przez sąd dalekich krewnych, którzy mogliby odziedziczyć spadek. Zmiany będą dotyczyć tzw. trzeciej grupy spadkowej. To oznacza, że krąg spadkobierców zostanie zawężony – do dziadków, rodzeństwa rodziców, spadkodawcy oraz ich zstępnych. Tym samym wyłączeni z kręgu spadkobierców byliby dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. stryjeczne lub cioteczne wnuki. Sąd nie będzie już musiał zatem wzywać na rozprawę spadkową tak dalekich krewnych, co z kolei wpłynie na skrócenie całego postępowania spadkowego.
Warto też zauważyć, że sama możliwość ustawowego dziedziczenia przez tak dalekich krewnych była mocno kontrowersyjna. Nie zawsze było to też korzystne z punktu widzenia samych możliwych spadkobierców – mowa choćby o sytuacji, gdy zmarły pozostawił po sobie wyłączenie długi, a spadek jest odrzucany przez kolejnych członków rodziny, aż w końcu „trafia” do bardzo dalekich krewnych.
Zmiany w przyjęciu lub odrzuceniu spadku przez małoletniego
Kolejna zmiana ma dotyczyć terminu na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku przez małoletniego. Obecnie takie oświadczenie trzeba złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Po zmianach termin miałby ulec zawieszeniu w sytuacji, w której złożenie takiego oświadczenia będzie wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego. Tym samym zmiana przepisów miałaby pomóc w zwiększeniu ochrony małoletnich i ubezwłasnowolnionych.
Nie można też zapominać o jeszcze jednej, istotnej zmianie. Jeśli zmiany w spadkach wejdą w 2023 r. w życie, osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego (ustalonego orzeczeniem sądu, ugodą lub inną umową), będą mogły zostać uznane za niegodne dziedziczenia. Ta sama zasada obejmie również osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą.