Założona przez Grupę Play Fundacja Wolność Wyboru zaprasza do przedsięwzięcia 42 Warsaw, które może zmienić twoje życie.
Pogłoski o wysokich zarobkach, a także swobodna związana z pracą w IT sprawiają, że dziś wiele osób marzy o takiej drodze kariery. Ba, wiele nawet rozważa stosowne przebranżowienie. I trudno się dziwić prawnikom czy księgowym, którzy kwestionują swoje życiowe wybory, jeśli równocześnie czytają o programistach AI zarabiających nawet 100 000 złotych miesięcznie, jak wynika z danych dostarczanych przez No Fluff Jobs.
Kilka dni temu pojawiłem się na oficjalnej premierze 42 Warsaw, czyli charytatywnego kampusu dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, a przy tym niekoniecznie planują to robić samodzielnie, od zera i metodą prób i błędów. Nie, przedmiotem inicjatywy jest program edukacyjny IT o wartości około 50 000 złotych na osobę. Nie każdemu się poszczęści. Nabór odbywa się pod tym adresem, a fundacja postara się ocenić, którym kandydatom naprawdę zależy na wejściu w nową branżę, a którzy tylko trochę się nudzą i zawracają głowę, odbierając przy tym szansę bardziej ambitnym. Zgłosić może się jednak każdy, kto skończył 18 lat, niezależnie od tego jak wyglądało jego dotychczasowe życie i ścieżka kariery. Byłeś bibliotekarzem w Wilkowyjach? Prosimy bardzo.
42 Campus – jak to działa?
42 Kampus uczy metodą rzucania na głęboką wodę.
- Celem działalności 42 Warsaw jest tworzenie warunków do uczenia się we współpracy (peer-to-peer learning) poprzez realizację projektów, dzięki którym osoby uczące się rozwiną kompetencje programistyczne, a także przekrojowe – mówi Oktawia Gorzeńska, Dyrektorka 42 Warsaw
Nauka programowania w kampusie 42 Warsaw oparta jest na zasadzie „peer-to-peer learning”, współpracy projektowej osób uczących się.
Przebiega ona w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje podstawy języka programowania C i inne koncepcje programowania. Ta część kończy się obowiązkowym stażem. Cała trwa do dwóch lat. W czasie drugiego etapu osoby uczące się realizują zaawansowane projekty z wielu dziedzin informatyki, na przykład web security, reverse engineering, programowanie 3D, AI, a także biorą udział w kolejnym stażu. 42 Warsaw organizuje także wsparcie mentorskie, dodatkowe warsztaty, hackathony, spotkania z ekspertami.
Na zakończenie nauki, absolwenci otrzymują stosowne certyfikaty, które wydawane są przez francuskie Ministerstwo Pracy, a o ich powadze świadczy choćby powszechne akceptowanie w ekosystemie ECTS.