Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza też zmiany w zwolnieniu z ZUS i postojowym. Nie wszyscy będą zadowoleni

Finanse Firma dołącz do dyskusji (195) 25.06.2020
Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza też zmiany w zwolnieniu z ZUS i postojowym. Nie wszyscy będą zadowoleni

Edyta Wara-Wąsowska

Tarcza antykryzysowa 4.0 może nie wprowadza rozwiązań rewolucyjnych dla przedsiębiorców (chociaż dla przeciętnego obywatela już tak), jednak o kilku zmianach warto pamiętać. Oprócz braku konieczności składania wniosku o umorzenie pożyczki 5 tys. zł – także o kilku zmianach dotyczących zwolnienia ze składek ZUS i świadczenia postojowego.

Zwolnienie ze składek ZUS i postojowe – zmiany w związku z tarczą 4.0

Wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek czy o postojowe będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie – zmiany powstałe na mocy tarczy antykryzysowej 4.0 zmuszają przedsiębiorców (i w przypadku postojowego zleceniobiorców) do złożenia wniosku za pośrednictwem PUE ZUS. Do tej pory nie było to obligatoryjne; wniosek można było złożyć również w formie papierowej, w siedzibie ZUS lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty. To oznacza, że jeśli ktoś uprawniony do zwolnienia ze składek lub postojowego jeszcze nie złożył wniosku, teraz zrobi to już wyłącznie przez internet. Konieczność złożenia wniosku w formie elektronicznej dotyczy formularzy RDZ, RSP-D, RSP-C, RSP-DK i RSP-CK.

Z pewnością takie rozwiązanie wymusi na części osób założenie konta na platformie (przy okazji przypominamy, jak sprawdzić stan konta w PUE ZUS). Warto jednocześnie pamiętać, że konieczność składania wniosków elektronicznie miała wejść w życie znacznie wcześniej. Dzięki temu, że stało się to dopiero teraz, większość uprawnionych miała prawo wyboru co do formy składania wniosku.

Wnioski tylko przez internet także w przypadku formularzy RDO i RDU

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza konieczność składania wniosków przez internet także w przypadku kolejnych dwóch formularzy – RDO i RDU, czyli wniosków o odstąpienie pobierania odsetek za zwłokę oraz o udzielenie ulgi. Wnioski będzie można złożyć – podobnie jak w przypadku zwolnienia z ZUS i postojowego – przez PUE ZUS.

Istotna zmiana dla zleceniobiorców

Warto też przypomnieć, że tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadziła jeszcze jedną istotną zmianę dla zleceniobiorców – będą oni mogli wnioskować o świadczenie postojowe bez zgody zleceniodawcy, co wcześniej było niemożliwe. Tym samym zleceniobiorcy musieli liczyć na to, że ich zleceniodawca zgodzi się złożyć wniosek o świadczenie postojowe. Wbrew pozorom nie wszyscy przychylali się do tej prośby, co właściwie całkowicie pozbawiało zleceniobiorcy możliwości otrzymania pomocy, do której miał prawo. Teraz jednak, dzięki tarczy 4.0., zleceniobiorca będzie mógł samodzielnie złożyć wniosek RSP-CZ.

Zmiany wprowadzone na mocy tarczy 4.0 już obowiązują.