Dobra wiadomość dla części przedsiębiorców. ZUS zmienił zdanie w sprawie składki zdrowotnej

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Dobra wiadomość dla części przedsiębiorców. ZUS zmienił zdanie w sprawie składki zdrowotnej

Zmiany w Polskim Ładzie, które weszły w życie 1 lipca, były wprawdzie korzystne dla przedsiębiorców, ale wywołały jednocześnie kolejne wątpliwości. Jedna z nich dotyczyła tego, czy dzięki uldze, która pozwala odliczać od przychodu połowę składek zdrowotnych, możliwe będzie również obniżenie wysokości samej składki. Jak się okazuje, ZUS zmienił zdanie w kwestii składki zdrowotnej – na korzyść ryczałtowców. 

ZUS zmienił zdanie w kwestii składki zdrowotnej

Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy na ryczałcie mogą odliczać od przychodu połowę składek zdrowotnych – zarówno tych płaconych za siebie, jak i osoby współpracujące, czyli najczęściej za małżonka, rodzica lub dziecko. To, co było pewne do tej pory to fakt, że odliczenie od przychodu części składki poskutkuje obniżeniem wysokości podatku, jaki musi uiścić przedsiębiorca. I to zwłaszcza, że odliczyć można również składki zapłacone w pierwszej połowie roku. Co jednak z wysokością składki zdrowotnej?

Na infolinii ZUS jeszcze na początku lipca udzielano informacji, że nowa ulga, wprowadzona w ramach zmian w Polskim Ładzie, nie ma wpływu na przychód – a tym samym, na wysokość składki zdrowotnej. Teraz jednak, jak informuje „Rzeczpospolita”, okazuje się, że ZUS zmienił zdanie w kwestii składki zdrowotnej – i to na korzyść ryczałtowców.

Jak pisze „Rz”, infolinia ZUS już 14 lipca podawała inną informację. Po odliczeniu części składki zdrowotnej od przychodu, zmniejsza się również wysokość tego przychodu, od którego z kolei uzależniona jest wysokość składki zdrowotnej. Dodatkowo ma to być już „utrwalone” stanowisko ZUS, co oznacza, że przedsiębiorcy mogą – raczej bez obaw – stosować się do takiej wykładni.

Oczywiście szansa na to, że po odliczeniu połowy składki zdrowotnej od przychodu przedsiębiorca zakwalifikuje się nagle do progu umożliwiającego płacenie niższej składki zdrowotnej, jest raczej niewielka. Nie zmienia to jednak faktu, że zmiana zdania przez ZUS w kwestii składki to dobra wiadomość nie tylko dla ryczałtowców, ale i dla księgowych, rozliczających przedsiębiorców.

Ryczałtowcy płacą stałą składkę, a jej wysokość jest zależna od progu

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, płacą składkę zdrowotną uzależnioną od wysokości ich rocznych przychodów. Jeśli roczny przychód, pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne, wyniósł do 60 tys. zł, ryczałtowiec będzie płacić składkę w wysokości 335,94 zł. Jeśli między 60 a 300 tys. zł – 559,89 zł. Z kolei przy przychodach powyżej 300 tys. zł składka zdrowotna wynosi już 1007,81 zł miesięcznie.