Czy zwolnienie lekarskie z tytułu wypalenia zawodowego w końcu pojawi się w polskiej rzeczywistości? Według wielu serwisów już niedługo, bo od 2022 roku, będzie można otrzymać L4, jeżeli relacja między życiem prywatnym a służbowym spowoduje szereg problemów psychicznych.
Zwolnienie lekarskie z tytułu wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe w polskim kulcie pracy traktowane jest jako przejaw słabości i frajerstwa, a co najmniej fanaberii i lenistwa. Choroby psychiczne i różnorakie zaburzenia są u nas bardzo często nieleczone i niediagnozowane, bo nikt nie chce być uznany za — jak to się powszechnie i krzywdząco mówi — wariata.
Wpływ na ten stan rzeczy mają nie tylko mentalność i brak wiedzy, ale i przepisy, które do wielu zawodów wymagają „czystej karty”, jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne, co nie oznacza zarazem, że problemów psychicznych nie ma w społeczeństwie.
Kontrast dla naszego, rodzimego stanu rzeczy, stanowi Norwegia. Aż 12% rozpoznawanych w Norwegii schorzeń to zaburzenia psychiczne, a wśród nich nie istnieje jedynie depresja, ale także wypalenie zawodowe, które przez norwegów traktowane jest niezwykle poważnie.
Wbrew temu, co powszechnie zwykło się mówić, odsetek samobójstw jest w Norwegii znacznie niższy, niż m.in. w Polsce. To właśnie skuteczna profilaktyka i system leczenia chorób i zaburzeń psychicznych, w połączeniu z uświadamianiem ludności w tych sferach są działaniami niezbędnymi, których w Polsce dalej nie podejmuje się w odpowiedni sposób.
Wypalenie zawodowe
Norwedzy są niejako pionierami w tej dziedzinie, co mogło się przyczynić do tego, że w czerwcu tego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób (IDC-11) wypalenie zawodowe za tzw. syndrom zawodowy.
Właśnie — syndrom zawodowy, a nie jednostkę chorobową. O ile wypalenie zawodowe znajduje się w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób, to opisane jest jako czynnik wpływający na stan zdrowia lub kontakt ze służbą zdrowia, a nie chorobę per se.
Oznacza to, że wystawienie zwolnienia lekarskiego na syndrom zawodowy nie jest obecnie możliwe. Bardzo prawdopodobne, że podawana przez większość mediów data — 2022 rok — to termin przekwalifikowania wypalenia zawodowego z syndromu zawodowego na jednostkę chorobową.
Jeżeli tak by się stało, to zwolnienie lekarskie z tytułu wypalenia zawodowego byłoby możliwe do otrzymania. Trudno jednak znaleźć jakiekolwiek informacje odnośnie do przekwalifikowania, ale trzeba odważnie stwierdzić, że powinno ono wkrótce nastąpić z racji rangi problemu, który nie jest marginalny, a faktycznie dotyka wielu polskich (i nie tylko) pracowników.