Kiedy otrzymamy zwrot podatku w tym roku? Wszystko zależy od daty złożenia deklaracji i jej formy

Podatki Dołącz do dyskusji (529)
Kiedy otrzymamy zwrot podatku w tym roku? Wszystko zależy od daty złożenia deklaracji i jej formy

Na złożenie deklaracji podatkowych mamy czas do 30 kwietnia. Już teraz jednak niektórzy zastanawiają się, kiedy mogą liczyć na zwrot podatku w 2020 r. Wszystko zależy od tego, kiedy konkretnie złożymy zeznanie oraz w jakiej formie. 

Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe za rok 2019?

Zeznanie musimy złożyć do 30 kwietnia 2020 r. Wyjątek dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu lub osiągających dochody z najmu lub dzierżawy. Oni muszą złożyć zeznanie do 2 marca.

Wiele osób rozlicza się z fiskusem na ostatnią chwilę, jednak nie warto tego odkładać – głównie ze względu na to, że im wcześniej złożymy zeznanie podatkowe, tym wcześniej możemy liczyć na zwrot podatku w 2020.

Forma składania rozliczeń

Zeznanie podatkowe możemy złożyć osobiście lub wysłać pocztą (w formie papierowej) albo skorzystać z usługi Twój e-PIT (nie dotyczy to jednak przedsiębiorców). Przedsiębiorcy mogą natomiast rozliczyć się albo „tradycyjnie” (papierowo) albo złożyć PIT przez internet – korzystając z odpowiedniego programu lub e-Deklaracji.

W formie papierowej można składać deklaracje już od 1 stycznia. Od 15 lutego – za pomocą usługi Twój e-PIT. Jeśli chodzi o zwrot podatku dla przedsiębiorców i to, do kiedy oni mogą składać PIT, to „data początkowa” w tym roku to również 15 lutego. Teoretycznie mogą swój PIT złożyć wcześniej, ale nie będzie miało to żadnego wpływu na to, jaką datę fiskus przyjmie za wpływ zeznania. Tym samym wcześniejsze złożenie zeznania w przypadku przedsiębiorcy nie przełoży się na wcześniejszy zwrot podatku w 2020.

Zwrot podatku w 2020: jakie terminy obowiązują fiskusa?

Kiedy zatem – zgodnie z przepisami – możemy spodziewać się ewentualnego zwrotu podatku w 2020?

Niezależnie od formy złożenia PIT-u, jeśli zrobimy to między 1 stycznia a 17 lutego, zwrot podatku powinien nastąpić do 1 kwietnia. To jedyny przypadek, gdy forma złożenia deklaracji nie ma większego znaczenia.

Od 17 lutego do 30 kwietnia, jeśli złożymy deklarację elektronicznie, otrzymamy zwrot podatku w ciągu 45 dni od daty złożenia. Jeśli jednak w formie „tradycyjnej”, czyli papierowej, w tym samym okresie – fiskus będzie miał na zwrot podatku aż 3 miesiące. Datą graniczną jest zatem 31 lipca (dla osób, które złożyły PIT w ostatnim możliwym terminie).

Ten sam okres na zwrot podatku fiskus będzie mieć również w przypadku, gdy PIT zostanie automatycznie zaakceptowany przez usługę Twój e-PIT. Dzieje się tak w momencie, gdy nie podejmiemy żadnych czynności (np. nie potrzebujemy uwzględniać żadnej ulgi) oraz nie akceptujemy przygotowanej przez system deklaracji. W takim wypadku za datę złożenia PIT uznaje się 30 kwietnia, czyli ostatni możliwy dzień. To dobre rozwiązanie dla osób, które z jakiegoś powodu zapomną o obowiązku złożenia deklaracji, jednak nie jest to zasadniczo rozwiązanie opłacalne – warto złożyć PIT wcześniej, a nawet jeśli robimy to za pomocą usługi Twój e-PIT – dobrze upewnić się, że rozliczenie jest poprawne.