Można łatwo sprawdzić, czy urząd skarbowy wysłał już do nas zwrot podatku

Podatki Dołącz do dyskusji (14)
Można łatwo sprawdzić, czy urząd skarbowy wysłał już do nas zwrot podatku

Czasu na złożenie deklaracji PIT za 2021 rok jest jeszcze sporo. Ale już kiedy ją złożymy i wyjdzie nam zwrot podatku, to większość z nas chciałaby jak najszybciej otrzymać pieniądze z urzędu. Gdzie sprawdzić, czy zwrot podatku już został do nas wysłany?

Każdy podatnik ma obowiązek złożyć rozliczenie roczne za poprzedni rok podatkowy. Czas na to jest do końca kwietnia i do tego momentu powinniśmy też być rozliczeni z urzędem skarbowym, jeżeli wyjdzie nam np. niedopłata podatku. Jako że w tym roku 30 kwietnia przypada w sobotę, to ostatecznym terminem na wysłanie deklaracji i opłacenie ewentualnej zaległości jest 2 maja 2022 roku.

Często jednak zdarza się, że to my oczekujemy na zwrot podatku. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że dopiero w rozliczeniu rocznym korzystamy z różnych ulg podatkowych, jak ulga na dzieci, internetowa czy rehabilitacyjna. A także odliczamy wszelkie darowizny. Powodów, dla którego mamy zwrot podatku może być mnóstwo, ważne jest, by go jak najszybciej dostać.

Aby szybko dostać zwrot podatku, lepiej złożyć deklarację elektronicznie

Kiedy PIT jest już złożony, wielu podatników zastanawia się, jak długo trzeba będzie czekać na przelew od urzędu skarbowego. Dużo tutaj zależy od tego, w jakiej formie go złożyliśmy. Najkorzystniej jest zrobić to elektronicznie, bo wtedy pieniądze szybciej trafią na nasze konto. Jeżeli zdecydujemy się na papierową wersję, to niestety przyjdzie nam poczekać dłużej. Co do zasady też, jeżeli złożymy deklarację szybciej niż większość podatników, to możemy spodziewać się pieniędzy na koncie w krótszym terminie niż te ustawowe 45 dni lub 3 miesiące. Jeżeli zaś poczekamy na ostatni moment i wyślemy deklarację pod koniec kwietnia, to musimy nastawić się na dłuższe czekanie.

Ile trzeba czekać na zwrot podatku z PIT?

  • do 45 dni, jeżeli złożyliśmy deklarację elektronicznie,
  • do 3 miesięcy, jeżeli złożyliśmy deklarację papierowo

Obecnie wstępne deklaracje PIT przygotowuje za nas Ministerstwo Finansów. Możemy je zobaczyć, logując się na portalu podatki.gov.pl. Tam też możemy ewentualnie dopisać wszelkie ulgi, edytować wszelkie kwoty i zatwierdzić zeznanie, co jest równoznaczne z przekazaniem go do urzędu.

Jeżeli zapomnimy całkowicie złożyć deklarację za rok 2021, to Ministerstwo Finansów uzna, że te wstępne rozliczenie, przygotowane przez nich na bazie PIT-11 otrzymanych od przedsiębiorstw, ma traktować jako ostateczne. Wtedy, jeżeli wyjdzie nadpłata, to także urząd skarbowy nam ją przekaże, chociaż w późniejszym terminie, bo będzie miał na to czas do 31 lipca 2022 roku.

Poprzez e-Urząd Skarbowy można sprawdzić czy zwrot podatku już został do nas wysłany

Chcąc dowiedzieć się, czy urząd skarbowy wysłał już nam zwrot podatku, nie musimy już dzwonić do urzędników i wypytywać o to. Obecnie możliwe jest sprawdzenie statusu zwrotu podatku poprzez portal podatkowy. Wystarczy zalogować się na e-Urząd Skarbowy poprzez profil zaufany lub aplikację mObywatel i wybrać „Zwroty Podatków”, by przekonać się, czy przelew do nas już wyszedł. Możemy też podejrzeć w taki sposób, kiedy wysyłane były do nas zwroty w poprzednich latach oraz w jakich kwotach.

Zwrot podatku
Aby sprawdzić, czy zwrot podatku został już wysłany, należy wybrać „zwroty podatków” w e-Urzędzie Skarbowym

Z samym e-Urzędem Skarbowym warto się zaznajomić, ponieważ oprócz opcji sprawdzania zwrotów podatków oraz składania samych rocznych deklaracji, jest tam wiele innych przydatnych opcji. Z poziomu tej strony możemy opłacić ewentualny mandat, złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty jednego podatku na inne zobowiązanie lub po prostu napisać pismo ogólne, zamiast wysyłać je zwykłą pocztą.