100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień, do którego przygotowywaliśmy się od dawna. Życzenia dla Polski i Polaków płyną z całego świata. Ruszyła lawina drobnych, ale niezwykle miłych gestów. I mam taką propozycję – w ten jeden dzień w roku cieszmy się wszystkimi.
Życzenia dla Polski od najbliższych sąsiadów
Nie sposób nie zacząć od najbliższych sąsiadów Polski. Nie wspominam oczywiście o życzeniach przesłanych oficjalnymi kanałami dyplomatycznymi; chcę raczej skupić się na tych, które miały nieco inny charakter.
Niemcy: Wolność w obu językach znaczy to samo
Na początek Niemcy. Chociażby dlatego, że wywołują mnóstwo emocji. I czy tego chcemy czy też nie – zawsze będziemy silnie związani z tym krajem. W sieci pojawił się spot, a w polskich miastach – bannery. Hasłem przewodnim życzeń dla Polski jest „Wolność+ Freiheit. W obu językach znaczy to samo”.
Litwa: Mazurek Dąbrowskiego w litewskich kolejach
To gest, który wywołuje uśmiech na wielu twarzach. Koleje Litewskie (państwowy przewoźnik na Litwie) zdecydowały się na nietypowy prezent dla Polaków. Polski hymn narodowy został wykonany przez motorniczych pociągu i gwizdki lokomotywy, a orkiestrze – w której główną rolę odgrywało siedem lokomotyw – przewodził Zbigniew Lewicki, muzyk polsko-litewskiego pochodzenia.
Życzenia ze Stolicy Apostolskiej
O życzeniach dla Polski i Polaków nie zapomniał także papież Franciszek:
Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, w niedzielę przypada 100. rocznica niepodległości Polski. Z tej okazji jednoczę się w dziękczynnej modlitwie z wami i z wszystkimi waszymi rodakami.
Życzę, by naród polski mógł żyć darem wolności w pokoju i pomyślności, budując szczęśliwą przyszłość ojczyzny w jedności osadzonej na duchowym dziedzictwie przodków i na bratniej miłości. Niech zawsze wam towarzyszy opieka Maryi Królowej Polski i Boże błogosławieństwo!
Wielonarodowa Dywizja w Elblągu przyłącza się do życzeń
Kolejne życzenia płyną z Wielonarodowej Dywizji w Elblągu. Ministerstwo Obrony opublikowało filmik, w którym życzenia składają kolejno m.in. gen. bryg. Karel Rehka, ppłk Eugenio Trigueros oraz – w imieniu armii amerykańskiej – ppłk. Mark Johnson. Wymowne są zwłaszcza życzenia od czeskiego generała brygady:
Życzę Polakom wszystkiego najlepszego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Doskonale wiecie, jaka jest cena wolności. Obyście nigdy więcej jej nie stracili.
Kilka słów od siebie dodają także żołnierze z Węgier („aby historia nigdy się nie powtórzyła, obyście mogli żyć w pokoju i wolności”), Estonii („obyście trwali wiecznie”) czy Kanady („Życzę Wam pokoju i niech Bóg błogosławi Polskę”).
Życzenia od „Wikingów” w ramach projektu Piękny Wiek
Telewizja History zorganizowała kampanię „Piękny Wiek” – specjalnie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem projektu było przypomnienie i celebrowanie ważnych momentów z najnowszej historii Polski. Trzech aktorów występujących w serialu „Wikingowie” wystąpiło w krótkich filmikach (tutaj jeden z nich), w których składają Polakom życzenia.
Życzenia od zagranicznych sportowców z polskich klubów
Nie można zapominać o sportowcach – np. część zagranicznych piłkarzy grających w polskiej Ekstraklasie nagrała filmik, w którym składają życzenia Polsce i Polakom z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Życzenia płyną także z innych dyscyplin, także od pojedynczych zawodników. Rosyjski żużlowiec Emil Sayfutdinov, związany już od kilku lat z Unią Leszno, również przesyła własne życzenia w formie krótkiego wideo.
Życzenia dla Polski od…Polaków
Życzenia dla Polski to jednak nie tylko życzenia od obcokrajowców. To także życzenia od samych Polaków. W ramach projektu TVN24 Polacy ze wszystkich części kraju mogli przesłać w ciągu bieżącego roku życzenia dla Polski z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Dziennikarze stacji drukowali życzenia, przegrywali na nośniki cyfrowe, a niektóre z przesłanych propozycji nagrał nawet Jerzy Stuhr. Całość została umieszczona w specjalnej kapsule czasu, która trafi do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Polacy chętnie składali życzenia swojej Ojczyźnie także w nietypowych miejscach. Jednym z nich było centrum handlowe w Łodzi.
Dodatkowo do 11 listopada włącznie każdy, kto będzie chciał, może wpisać się do Księgi Pamiątkowej „Życzenia dla Polski z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości”. Księga znajduje się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Jest to księga oficjalna, państwowa, a komunikat o możliwości wpisania się do niej zamieścił MON.
Podświetleni dla Polski
Nie brakuje też małych, ale jednocześnie znaczących gestów. Do takich należy podświetlenie budynków-symboli w wielu krajach na całym świecie na biało i czerwono. Tak „ubarwione” zostaną m.in. Krzywa Wieża w Pizie, figura Chrystusa w Rio de Janeiro czy Burdż Halifa w ZEA. Ba – nawet piramidy egipskie będą świecić się na biało i czerwono!
Film o Polsce na Times Square
Nie sposób nie wspomnieć także o filmie promocyjnym, który od 10 listopada Amerykanie mogą oglądać na jednym z budynków na słynnym Times Square. Film oczywiście został nakręcony z okazji stulecia odzyskania niepodległości, a Amerykanie ujrzą w nim postaci, które dobrze znają – Lecha Wałęsę, Roberta Lewandowskiego, Aleksandra Dobę czy…Wiedźmina. To bez wątpienia świetna promocja Polski, chociaż dobór postaci może wywoływać pewne wątpliwości. Mimo to pamiętajmy – reklama tego rodzaju nadal jest świetnym pomysłem.
Życzeń dla Polski i Polaków jest bez wątpienia więcej – to tylko niektóre z nich. Oczywiście to tylko gesty, ale warto pamiętać, że gesty niezwykle miłe i wywołujące uśmiech na twarzy. I proszę – akurat w 100-lecie odzyskania niepodległości cieszmy się wszystkimi.