Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na podróże służbowe. Do wzięcia nawet 2 tys. euro

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (1)
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na podróże służbowe. Do wzięcia nawet 2 tys. euro

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o 2 tys. euro dotacji na podróż służbową. Wszystko w ramach programu Travel Grants – mającemu służyć zacieśnieniu współpracy między polskimi a norweskimi przedsiębiorcami. 

2 tys. euro dotacji na podróż służbową w ramach Travel Grants

Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać ze stosunkowo niewielu dotacji. Wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych praktycznie wygasło. Chętni (i spełniający odpowiednie warunki) mogą natomiast ubiegać się np. o 16 tys. zł dotacji na pracownika. Warto jednak podkreślić, że otrzymane środki można wydać jedynie na pokrycie kosztu szkoleń i kursów dla pracowników.

Z racji małej liczby dostępnych dotacji dla firm ciekawą propozycją może być 2 tys. euro dotacji na podróż służbową w ramach Travel Grants. Jest to inicjatywa realizowana ze środków Nowerskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. Celem programu jest wspieranie bezpośrednich spotkań polskich i norweskich przedsiębiorców.

Jakie warunki trzeba spełniać, by ubiegać się o grant w ramach Travel Grants? O dotację mogą wnioskować mikro-, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski, a także – analogicznie – przedsiębiorcy z sektora MŚP prowadzący działalność na terenie Królestwa Norwegii.

Jak można się jednak domyślać, dofinansowaniu nie podlega dowolna podróż służbowa, a jedynie – misje gospodarcze organizowane podczas targów i konferencji/kongresów wskazanych przez PARP i Innovation Norway. Przedsiębiorca jest zresztą zobowiązany uczestniczyć wtedy w:

  • targach lub konferencji/kongresie,
  • wydarzeniu organizowanym przez PARP i Innovation Norway podczas tego wydarzenia,
  • w co najmniej dwóch spotkaniach o charakterze biznesowym z dwoma różnymi podmiotami prowadzącymi działalność na terenie kraju, w którym odbywa się wydarzenie.

To zresztą nie wszystko. Przedsiębiorca, aby otrzymać ryczałt na pokrycie kosztów, musi też udokumentować zrealizowaną misję gospodarczą. W tym celu do wniosku o pokrycie kosztów należy dołączyć kartę pokładową (lub inne dokumenty poświadczające zagraniczną podróż służbową), a także – wypełnione potwierdzenie uczestnictwa w wydarzeniu i kopie dowodów zapłaty za bilet wstępu na wydarzenie.

Łącznie przedsiębiorca może otrzymać 2 tys. euro

Przedsiębiorca, który weźmie udział w jednej misji gospodarczej, może otrzymać ryczałt na pokrycie kosztów w łącznej kwocie 2 tys. euro. Na tą kwotę składa się koszt samej podróży zagranicznej (do 1800 euro) oraz koszt biletu wstępu na wydarzenie (do 200 euro).

Wnioski można składać od 20 sierpnia. Pula środków przeznaczona dla przedsiębiorców wynosi 50 tys. euro.