Zmiany w przelewach bankowych. To ważna wiadomość dla osób odwlekających płatność

Finanse Dołącz do dyskusji
Zmiany w przelewach bankowych. To ważna wiadomość dla osób odwlekających płatność

30 grudnia będzie ostatnim dniem, w którym można zrobić standardowy przelew – przypomina KIR. Osoby, które potrzebują dokonać tego rodzaju płatności jeszcze w tym roku, powinny się zatem pospieszyć.

30 grudnia ostatnim dniem na zrobienie standardowego przelewu

Końcówka roku to czas domykania spraw, a także wysyłania ostatnich, zaplanowanych na dany rok przelewów. Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina jednak, że osoby, które chcą jeszcze dokonać jakiejś transakcji za pomocą standardowego przelewu, powinny się pospieszyć. 30 grudnia będzie ostatnim dniem, w którym będzie można zlecić taki przelew (31 grudnia wypada w tym roku w sobotę).

KIR przypomina też, że 30 grudnia będą dwie sesje rozliczeniowe – o 9:30 i 13:30 (zazwyczaj w dni robocze odbywają się trzy sesje rozliczeniowe, w tym ostatnia – o godzinie 16:00). Jednocześnie przelewy standardowe zlecone tego dnia po godzinie 13:30 trafią do odbiorców dopiero 2 stycznia. Warto jednocześnie pamiętać, że nadal możliwe będzie wykonanie przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir. Działa on w trybie ciągłym – również w weekendy i święta. Przelew natychmiastowy wiąże się jednak z dodatkową opłatą.

Warto też dodać, że system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 30 grudnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Tak jak każdego dnia roboczego, przeprowadzone zostanie sześć sesji rozliczeniowych.

Kwestią na osobną dyskusję jest to, czy obowiązujący w Polsce system rozliczeń międzybankowych Elixir faktycznie powinien działać w takiej formie jak obecnie – i czy księgowanie przelewów nie powinno być nieco unowocześnione.

Lepiej sprawdzić stronę swojego banku

Jednocześnie osoby, które chcą jutro zlecić standardowy przelew i mieć pewność, że środki wpłyną na konto odbiorcy jeszcze w starym roku, powinny zajrzeć na strony internetowe swoich banków. Może się okazać, że bank podaje konkretne godziny, po których przelew dotrze już 2 stycznia – i nie muszą to być godziny pokrywające się z sesjami rozliczeniowymi. Na przykład PKO Bank Polski przypomina swoim klientom, że 30 grudnia przelewy krajowe zlecone za pośrednictwem systemu Elixir na rachunki w innych bankach po godz. 12:15 będą realizowane już 2 stycznia 2023 r. Z kolei przelewy za pośrednictwem systemu Sorbnet powinny być zlecone do godz. 13:45, by były rozliczone w tym samym dniu. Należy zresztą pamiętać, że sesje wychodzące i przychodzące w poszczególnych bankach mogą mocno różnić się między sobą.