Zapominalskim pozostały już tylko dwa tygodnie na złożenie wniosku. Inaczej nie otrzymają świadczenia z ZUS

Edukacja Finanse Dołącz do dyskusji
Zapominalskim pozostały już tylko dwa tygodnie na złożenie wniosku. Inaczej nie otrzymają świadczenia z ZUS

Większość rodziców, którzy mogli złożyć wnioski o środki z tego programu, już to zrobili. Reszta uprawnionych ma czas jedynie do końca listopada – inaczej pieniądze przepadną. Zostało coraz mniej czasu. 

Zostały tylko dwa tygodnie na złożenie wniosku o środki w ramach programu „Dobry Start”

W ramach programu „Dobry Start” można otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną – czyli m.in. na zakup podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych, plecaka czy innych niezbędnych akcesoriów. Świadczenie przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym i opiekunom faktycznym dziecka. Co ciekawe, środki na wyprawkę można otrzymać również po ukończeniu przez dziecko 18 lat; świadczenie przysługuje również wtedy, gdy dziecko do 20. roku życia uczy się w liceum, szkole policealnej czy innej placówce edukacyjnej (w przypadku osób z niepełnosprawnością limit wieku wynosi 24 lata). Jednocześnie, co istotne, świadczenie nie przysługuje ani na dzieci uczące się w przedszkolach czy tzw. zerówkach, ani na studentów. Pocieszające może być natomiast dla rodziców to, że środki w ramach programu nie są przyznawane na podstawie kryterium dochodowego – co oznacza, że można je otrzymać bez względu na osiągane zarobki.

Większość rodziców uprawnionych do wnioskowania o świadczenie już złożyła odpowiednie dokumenty – zwłaszcza że nabór wniosków na ten rok rozpoczął się już 1 lipca. Można jednak podejrzewać, że część uprawnionych wciąż nie dopełniła odpowiednie formalności – a czasu zostało coraz mniej, ponieważ wnioski można składać tylko do 30 listopada. Po tym terminie możliwość uzyskania świadczenia przepadnie.

Jak złożyć wniosek o środki z programu „Dobry Start”?

Wniosek o „300 plus” należy złożyć elektronicznie – można tego dokonać za pośrednictwem PUE ZUS, aplikacji mZUS, portalu Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną (o ile bank udostępnia taką opcję). Należy jednocześnie podkreślić, że opiekunowie prawni, faktyczni, osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem oraz osoby uczące się – usamodzielnione, mogą złożyć wniosek wyłącznie poprzez PUE ZUS lub za pośrednictwem aplikacji mZUS.

Osoby, które składały już wniosek o świadczenie w poprzednich latach za pośrednictwem PUE ZUS lub mZUS mają jednocześnie nieco łatwiej – mogą utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego, dzięki czemu większość danych zostanie uzupełniona automatycznie. Jeśli od momentu utworzenia poprzedniego wniosku część danych uległa zmianie, osoba składająca wniosek musi pamiętać o naniesieniu koniecznych poprawek. Warto jednocześnie mieć świadomość, że złożony wniosek można poprawić – co jest ukłonem w stronę osób, które uświadomią sobie błędne uzupełnienie wniosku już po jego wysłaniu.

Wypłata świadczenia nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku wraz z potrzebnymi dokumentami.