Nowe dopłaty dla części przedsiębiorców. Już wkrótce będzie można złożyć wniosek

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Nowe dopłaty dla części przedsiębiorców. Już wkrótce będzie można złożyć wniosek

Sejm przyjął już ustawę, która zapewni nową pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych na skutek katastrofy ekologicznej na Odrze. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na 3010 zł dopłaty na pracownika.

3010 zł dopłaty na pracownika dla firm znad Odry

Przychody wielu przedsiębiorców znad Odry spadły drastycznie w ciągu kilku ostatnich tygodni. Mowa tu nie tylko o sklepach wędkarskich czy samych wędkarzach (którzy dostarczali ryby do restauracji i sklepów), ale też np. o lokalach gastronomicznych i innych firmach, które w dużej mierze dotknęła katastrofa ekologiczna w rzece. Jest jednak szansa, że przedsiębiorcy otrzymają pomoc – Sejm już przyjął odpowiednią ustawę, teraz zajmie się nią Senat.

Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Firmy mają otrzymać świadczenie w wysokości 3010 zł dopłaty na każdego pracownika zgłoszonego do ubezpieczeń społecznych najpóźniej do 31 lipca 2022 r., z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowego nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r. Świadczenie – według wstępnych założeń – ma być jednorazowe, ale być może rząd zdecyduje się na kolejne wypłaty.

Z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w powiatach nadodrzańskich, a ich przychód z działalności w sierpniu spadł o co najmniej 50 proc. w porównaniu do przychodów uzyskanych w czerwcu lub lipcu 2022 r. lub sierpniu 2021 r. Przedsiębiorcy mogą zatem wybrać, w stosunku do którego miesiąca będą porównywać przychody z sierpnia br.

3010 zł dopłaty na pracownika ma być finansowane – podobnie zresztą jak obsługa samych wypłat – z Funduszu Pracy. Co istotne, świadczenie ma być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jeśli chodzi o składanie wniosków, przedsiębiorcy będą mogli dopełnić formalności wyłącznie elektronicznie. Oprócz wniosku będą musieli również dołączyć oświadczenie o spełnianiu warunków do uzyskania świadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składania fałszywych oświadczeń.

Ustawa ma wejść w życie z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2022 r. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, a Senat nie będzie chciał zbyt długo procedować własnych poprawek, przedsiębiorcy będą mogli złożyć wnioski jeszcze we wrześniu – i być może od razu otrzymać środki.

Jednorazowa pomoc jest pewnym pocieszeniem, ale raczej marnym

3010 zł dopłaty na każdego pracownika jest oczywiście pewnym wsparciem dla przedsiębiorców, ale nie da się ukryć, że ze skutkami katastrofy ekologicznej na Odrze będziemy jeszcze zmagać się długie lata. To oznacza z kolei, że przez dłuższy czas wielu przedsiębiorców może odnotowywać znacznie zmniejszone przychody z tytułu prowadzonej działalności (w porównaniu do lat ubiegłych). Tymczasem rząd nie podejmuje żadnych większych działań w sprawie Odry – i nie wiadomo, czy w ogóle ma taki zamiar.