Część rodziców będzie mogła w przyszłym roku ubiegać się o dodatkowe 400 zł na dziecko. Ale tylko na konkretny cel

Codzienne Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (74)
Część rodziców będzie mogła w przyszłym roku ubiegać się o dodatkowe 400 zł na dziecko. Ale tylko na konkretny cel

Od 2022 r. rodzicom części dzieci ma być przyznawane kolejne świadczenie – tym razem w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Co jednak ze starszymi maluchami? Okazuje się, że w przyszłym roku dostępne będzie jeszcze jedno nowe świadczenie – czyli 400 „plus” na żłobek dla dziecka. Kto będzie mógł się o nie starać?

400 plus na żłobek dla dziecka. Komu będzie należeć się nowe świadczenie?

Uwagę większości rodziców przykuło ostatnio 12 tys. zł na drugie dziecko (i każde kolejne) w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Nowe rozwiązanie ma objąć ok. 615 tys. dzieci.

Środki będą przysługiwały na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie – w momencie, gdy dziecko ukończy 12 miesięcy. Świadczenie przysługuje maksymalnie 24 miesiące. Rodzice będą mogli wybrać, czy wolą otrzymywać dodatkowe 500 zł miesięcznie przez dwa kolejne lata, czy też 1000 zł miesięcznie – przez następny rok.

Z takiego rozwiązania nie cieszą się jednak zapewne rodzice starszych dzieci, których w dodatku nie stać na posłanie dziecka do żłobka. Dla nich jednak też jest dobra informacja – bedą mogli ubiegać się o kolejne nowe świadczenie, czyli 400 plus na żłobek dla dziecka, i to również od przyszłego roku. Co jednak ważne – dofinansowanie nie będzie wypłacane rodzicom dziecka, a instytucjom (czyli żłobkom czy klubom dziecięcym), do których trafi dziecko. Świadczenie pozwoli jednak obniżyć koszt płatnej opieki nad maluchem.

Co ważne – z rozwiązania będą mogli skorzystać rodzice dzieci do lat 3 (w tym także rodzice jednego dziecka). Zmiany wejdą prawdopodobnie w życie 1 kwietnia 2022 r.

400 plus na żłobek niezależnie od dochodu. Jest jednak inny haczyk

To, co będzie istotne dla wielu rodziców – nowe świadczenie ma przysługiwać niezależnie od dochodu na osobę w rodzinie. Warto mieć jednak świadomość, że jest inny haczyk. Dofinansowanie będzie przysługiwać na żłobek, klub dziecięcy czy dziennego opiekuna tylko wtedy, gdy na ten cel nie został przyznany Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To oznacza, że w praktyce świadczenie przysługuje na pierwsze i jedyne dziecko lub pierwsze dziecko w rodzinie (o ile nie ma powyżej 3 lat) oraz na dzieci, które nie mają jeszcze 12 miesięcy. Tym samym świadczeń (na żłobek i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego) nie można łączyć.

To, co jest jeszcze istotne, to fakt, że świadczenie wynosi maksymalnie 400 zł. Tym samym jeśli opieka nad dzieckiem wynosi np. 300 zł – dofinansowanie również tyle wyniesie.

Rodzice uprawnieni do otrzymania świadczenia będą musieli złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.