Sporo osób, robiąc zakupy w marketach, omija szerokim łukiem tradycyjne kasy i zawsze udaje się do kas samoobsługowych. Czy jednak klienci marketów nadal chętnie korzystaliby z kas, jeśli musieliby za to płacić? Zagraniczna sieć sklepów zdążyła już wprowadzić abonament na korzystanie z kasy samoobsługowej. Pytanie brzmi zatem, czy takie rozwiązanie mogłoby przyjąć się również w Polsce.
Abonament na korzystanie z kasy samoobsługowej. Nowy pomysł amerykańskiej sieci
Korzystanie z kasy samoobsługowej może przyspieszyć zakupy. Polacy zresztą bardzo chętnie wybierają samodzielne skanowane produktów; jakiś czas temu SW Research przeprowadziło badanie z którego wynikało, że aż 71 proc. ankietowanych korzystało z kas samoobsługowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że 29 proc. badanych nie korzys
tało z kasy samoobsługowej głównie dlatego, że w sklepach, w których robią zakupy, takich kas po prostu nie ma; mowa głównie o terenach wiejskich lub mniejszych miejscowościach, gdzie funkcjonują głównie małe sklepy lub niewielkie supermarkety bez kas samoobsługowych.
Oczywiście nie da się ukryć, że korzystanie z kas samoobsługowych nie zawsze jest łatwe i przyjemne; w sklepach niektórych sieci klienci wybierający ten sposób płatności robią to tylko ze względu na fakt, że kolejki do zwykłych kas są znacznie dłuższe. Pytanie brzmi zatem, czy jeśli w Polsce wprowadzony zostałby abonament na korzystanie z kasy samoobsługowej, to czy Polacy płaciliby za taką „usługę”. Na razie postanowiła to przetestować amerykańska sieć Walmart.
Niemal 400 zł rocznie za możliwość płacenia przy kasie samoobsługowej
Ile Walmart żąda od klientów za możliwość korzystania z kasy samoobsługowej? Roczna opłata (subskrypcja „Walmart+”) to koszt 98 dolarów – czyli obecnie niecałych 400 zł. Rzecznik prasowy w sieci w rozmowie z mediami miał tłumaczyć, że decyzja o wprowadzeniu abonamentu była podyktowana „chęcią dostosowania się do potrzeb klientów”. Pod uwagę miało zostać wzięte również zdanie pracowników.
Bez wątpienia takie rozwiązanie ma jedną zaletę – zakładając, że na abonament na korzystanie z kasy samoobsługowej zdecydowałaby się tylko część klientów, to z pewnością zapewni to większy komfort korzystania z maszyn. Z drugiej strony można założyć, że wydłużą się kolejki w tradycyjnych kasach.
Teoretycznie osoby, które wykupią abonament, prawdopodobnie będą mogły korzystać też z innych przywilejów. I to już byłby zdecydowanie lepszy kierunek – a konsumenci być może faktycznie poczują się zachęceni do wykupienia takiej subskrypcji.
Jeśli płatne kasy samoobsługowe okażą się sukcesem, niewykluczone, że takim rozwiązaniem zainspiruje się również Europa – w tym Polska.