Abonament RTV za radio w samochodzie to 81 zł rocznie. Obowiązkowe!

Gorące tematy Firma Moto Podatki Technologie Dołącz do dyskusji (1152)
Abonament RTV za radio w samochodzie to 81 zł rocznie. Obowiązkowe!

Abonament RTV za radio w samochodzie nie jest pierwszym zmartwieniem kierowców po zakupie auta, ale niestety – taka opłata jest obowiązkowa. 

Wczoraj sporo uwagi poświęciliśmy instytucji tego uporczywego podatku, wskazując między innymi wady abonamentu RTV, a nawet podpowiadaliśmy jak nie płacić abonamentu RTV. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że płacimy nie tylko za odbiorniki w naszym domu.

Abonament RTV za radio w samochodzie

Na początek dobra wiadomość dla osób fizycznych, które opłacają abonament RTV. Jeżeli uiszczamy go w ramach naszego gospodarstwa domowego, to nie musimy się już martwić dodatkowymi odbiornikami w samochodzie – opłatę uiszcza się jednorazowo, na co wskazuje art. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych.

Gorzej, jeżeli jest to samochód firmowy, zarejestrowany w ramach działalności gospodarczej. W takiej sytuacji radio samochodowe podlega dodatkowej opłacie. Zgodnie z rozporządzeniem, w roku 2021 abonament RTV na odbiornik radiofoniczny kosztuje 7,50 zł miesięcznie lub – zbiorczo – 81 złotych rocznie. Opłaty można dokonać na poczcie. W 2019 nawet sam Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w takiej sytuacji przedsiębiorca zobowiązany jest do uiszczenia osobnej opłaty.

Wspomniany wyrok jest o tyle ciekawy, że odnosi się do jeszcze jednego „dylematu” prawnego, a mianowicie tego kto odpowiada za rejestrację radioodbiornika w sytuacjach wynajmu lub leasingu firmowego auta. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał w tamtej sytuacji, że wówczas abonament RTV za radio w samochodzie winien uiścić dysponent pojazdu, a nie leasingobiorca czy wynajmujący. Należy jednak podkreślić, że sąd analizował konkretne umowy zawierane z klientami. To z kolei oznacza, że obowiązek rejestracji radioodbiornika może zostać oddelegowany na klienta końcowego. Po prostu wypożyczalnia nie robiła tego w przedmiotowej sprawie. Miejmy to na uwadze analizując umowy z firmami takimi jak np. Carsmile.

Abonament RTV za telewizję w samochodzie?

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by przepisy dot. radia w samochodzie, stosować analogicznie do odbiorników telewizyjnych umieszczonych w autach. Wtedy jednak kwota abonamentu znacząco rośnie. W 2021 roku wynosi 24,50 zł za jeden miesiąc i 264,60 zł za rok kalendarzowy.

Wiele osób nie płaci abonamentu RTV, ale praktyka rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych umieszczonych w samochodach nie jest częsta. Tymczasem już wczoraj wspominaliśmy o kontrolerach Poczty Polskiej. Nie musimy ich wprawdzie wpuszczać do domu, ale mogą dopatrzeć się stosownego urządzenia w naszym samochodzie. O tego typu przypadkach słyszy się stosunkowo rzadko, a na „radarze” Poczty Polskiej znajdują się przede wszystkim samochody przedsiębiorców. W 2021 roku kara za niepłacenie abonamentu RTV wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty oraz obowiązek uiszczenia zaległych składek.