ACTA 2 przyjęte w głosowaniu Parlamentu Europejskiego. Zielone światło dla podatku od linków i filtrowania treści

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (397) 12.09.2018
ACTA 2 przyjęte w głosowaniu Parlamentu Europejskiego. Zielone światło dla podatku od linków i filtrowania treści

Tomasz Laba

Co się odwlecze, to nie uciecze. Parlament Europejski w ponownym głosowaniu przyjął projekt nowej dyrektywy o prawie autorskim. To oznacza zielone światło do dalszych prac nad tym kontrowersyjnym prawem.

Parlament Europejski w dzisiejszym głosowaniu poparł projekt kontrowersyjnej dyrektywy, którą w mediach określa się jako „Acta 2”. Za projektem zagłosowało 438 posłów, przeciwko było 226, natomiast 39 z nich wstrzymało się od głosowania. O wynikach na Twitterze poinformował europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba.

Acta 2 przyjęte – co dalej?

To już drugie podejście europosłów do tego tematu. Przypomnijmy, że w poprzednim głosowaniu, które miało miejsce w lipcu, wyniki kształtowały się zgoła odmiennie. Wtedy parlament odrzucił projekt dyrektywy stosunkiem głosów 318 do 278. Po tamtym głosowaniu projekt nie trafił do kosza, a jedynie upadła jedna z jego wersji. Po sromotnej porażce urzędnicy zabrali się do wytężonej pracy. Do projektu zgłoszono ponad 250 poprawek. Nie wszystkie z nich zostały w dzisiejszym głosowaniu przyjęte.

Najbardziej kontrowersyjne artykuły, a więc artykuł 11 i artykuł 13 również były przedmiotem poprawek i nie ostały się bez zmian.

Przyjęte poprawki jednak nie zmieniły sedna tych przepisów, a zatem są i z pewnością będą mocno krytykowane. Julia Reda poinformowała, że w zakresie artykułu 13 parlament opowiedział się za filtrowaniem treści. Zwolnione z tego obowiązku mają być tylko najmniejsze serwisy. To oznacza filtrowanie również memów. Artykuł 11 będzie nakładał na wydawców obowiązek posiadania licencji czy też zgody na korzystanie z nagłówków. To oznacza, że parlamentarzyści opowiedzieli się za tak zwanym podatkiem od linków.

Wynik dzisiejszego głosowanie z pewnością ucieszy ZAiKS i ZPAV, które to mocno lobbowały za przyjęciem dyrektywy. Artykuł 11 i artykuł 13 to oczywiście nie jedyne kontrowersyjne rozwiązania, które zakłada ACTA 2. Komentatorzy zwracają też uwagę na brzmienie art. 12a, który może doprowadzić do.. zakazu wykonywania selfie i krótkich filmików z wydarzeń sportowych. Dzisiejsze głosowanie oczywiście nie oznacza, że nowe prawo zaczyna obowiązywać natychmiast. Proces legislacyjny wciąż trwa, a jego zakończenie prognozowane jest na początek 2019 roku.

Acta 2 przyjęte – co dalej? / źródło: EDRi

397 odpowiedzi na “ACTA 2 przyjęte w głosowaniu Parlamentu Europejskiego. Zielone światło dla podatku od linków i filtrowania treści”

 1. PIS prowadzi dezinformację, a wy im w tym pomagacie. Żenada. Jestem dumny z posłów, którzy nie poddali się szantażowi gówniarzy i głosowali za słusznym prawem wspierającym m. in. artystów i oryginalnych autorów tresci.. Nie ma żadnego podatku od linków.

  • Już zacząłeś pisać dla Spidersweba AI mające na celu zbanowanie wszelkich objawów łamania praw autorskich oraz, jak dodano w ostatniej chwili, tzw. terroryzmu czyli objawów nieprawomyślności lewacko-marksistowskiej?

    • Jeszcze nie?
     To już zacznij, bo inaczej Pająk będzie musiał wyłączyć komentarze, by czasem prawo autorskie i zasady prawomyślności nie zostały złamane i nie będziesz miał gdzie ośmieszać nas – normalnych użytkowników Apple, którzy traktują ten sprzęt jak każdy inny, tworząc z nas swoim fanatyzmem sektę. Nie będziesz miał również gdzie wypisywać swoich teorii o istnieniu 50 płci. Zastanów się nad tym.

 2. Kompletna bzdura, nie ma mowy o żadnym z góry narzuconym „podatku od linków”. Kolejny tytuł tekstu Tomasza Laby mijający się z prawdą.
  Natomiast jest mowa o konieczności ustalenia pomiędzy autorem treści, a tym który chce linkować, zasad wykorzystywania tych treści.

  • Dzięki, ale wolę dark’a z tym syfem który jest. Więcej nie potrzeba. Niech sobie buractwo siedzi na fejsbuniu i tam się wzajemnie po łbach kopie.

 3. Przeczytałem test artykułów: 11, 12, 13. Starałem się również przeczytać te teksty, do których się te artykuły odwołują. Czy ktoś (np. autor wpisu) mógłby wskazać, gdzie jest mowa o podatkach od linków, albo możliwości ich wprowadzenia? Obawiam się, że to nadinterpretacja, ale mogę się mylić.

 4. Czekam, kiedy Internet będzie płatny. Dopiero wówczas wszelkiej maści kretyniątka i – pożal się Boże – „polytycy” przestaną robić z siebie głupów.

 5. A moim zdaniem było tak. W Niemczech wydawcy nie chcieli pieniędzy za linki, tylko za przechwytywanie ruchu przez Google News. Jeśli ktoś w GN widzi zajawkę artykułu z puentą, to w wielu przypadkach nie kliknie dalej – tracą wydawcy i reklamodawcy.

  Sens art. 11 odbieram jako oddanie praw autorskich zależnych wydawcy – a więc jesli będzie chciał zabronić komuś takich publikacji czy pobierać opłaty – to będzie mógł, co i tak nie narusza praw innych wydawców/autorów do np. cytowania. Linków w tradycyjnej formie: www bezprawnik pl nikt nie będzie kasował, bo one nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego.

 6. Autor artykuły nie raczył wspomnieć głosami posłów jakich partii zmiany zostały przepchane.
  Jak bardzo musi być niewygodny fakt, że zmiany zostały przyjęte przez wspieraną przez Was Platformę Obywatelską.
  No jasne nie pasuje to do obrazu reżimowego rządu PiS’u i opozycyjnej demokratycznej opozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *