Allegro Pay jest bardzo wygodnym sposobem płacenia za zakupy, pewnie jak wiele osób korzystam z niego z czystej wygody. A raczej korzystałam. Płatności odroczone mają negatywny wpływ na scoring i zdolność kredytową.
Allegro Pay a zdolność kredytowa
Allegro Pay to naprawdę wygodny sposób płacenia za zakupy w Internecie. Nie musimy wpisywać żadnych danych, numerów, wystarczy jedno kliknięcie i nasze zakupy stają się faktem. Wygoda jednak jest dość kosztowna, zwłaszcza dla osób, które planują wzięcie kredytu. Okazuje się, że takie drobne transakcje opłacane Allegro Pay wpływają na zdolność kredytową. System jej oceny klasyfikuje je jako finansowanie pozabankowe. Ich duża liczba wpływa na ocenę wiarygodności finansowej danej osoby. I nie ma tu znaczenia, że zobowiązania są spłacane regularnie.
Jeżeli po tego typu zakupach zalogujemy się do naszego konta w Biurze Informacji Kredytowej, okaże się, że na naszym koncie widnieje wiele mikro zobowiązań. Allegro Pay wysyła do systemu informację o każdej transakcji jako oddzielnym zobowiązaniu. To dlatego osoby, które mają włączone powiadomienia w BIK-u, dostają alerty BIK. Allegro nie wysyła jednej zbiorczej informacji o limicie, jaki został danej osobie przyznany. To oznacza, że dla banku stajemy się niewiarygodni, bo kilka razy w miesiącu pojawia się zapytanie o naszą zdolność albo nowe zobowiązanie.
Czy przez Allegro Pay możemy nie dostać kredytu na mieszkanie?
Teoretycznie tego typu płatności, jeżeli są spłacane w terminie, nie powinny mieć wpływu na naszą zdolność kredytową. W każdym razie tak twierdzą oficjalne komunikaty biura prasowego BIK-u. Może to jednak nie być prawdą. Scoring BIK różni się pod względem wartości od modeli scoringowych banków. Częste wysyłanie zapytań, co wiąże się z korzystaniem z płatności za pośrednictwem Allegro Pay, obniża naszą wiarygodność. Do tego nasza historia zapełnia się drobnymi kredytami.
Warto pamiętać, że konieczność wysyłania zapytań i informacji została nałożona na Allegro przez zmieniające się przepisy. 18 maja 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. To właśnie nowe przepisy wprowadziły obowiązek przekazywania informacji o zobowiązaniach kredytowych do baz zewnętrznych.
Allegro uspokaja: Allegro Pay jest bezpieczne
Allegro z kolei podkreśla, że obawy związane z wpływem systemu na naszą zdolność są bezpodstawne. Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Allegro, zwrócił naszą uwagę na to, że serwis raportuje transakcje jako finansowanie celowe (na zakupy), co łatwo pozwala odróżnić takie transakcje od kredytów gotówkowych pozostałych firm (np. pożyczkowych). Banki są to w stanie rozpoznać i ocenić w inny sposób. Przedstawiciel giganta podnosi też, że transakcje typu BNPL (Buy Now, Pay Later) nie są w ogóle prezentowane firmom i bankom pytającym BIK o historię klienta. Póki co jedynie klient widzi te transakcje. Ma się to zmienić w przyszłości, ale wówczas banki mają widzieć tego typu transakcje jako jedną kwotę.
Rzecznik Allegro potwierdził tez, że serwis nie wysyła zapytań do BIK kilka razy w miesiącu, tj. nie wysyła zapytania do BIK przed udzieleniem każdego kredytu. Zapytanie do BIK wysyłane jest podczas uruchomienia usługi. Jedynie w przypadku klientów o podwyższonym ryzyku może pojawić się kolejne zapytanie w BIK, ale też nie każdorazowo, a na przykład w kwartalnych odstępach.