Biznes ecommerce

Allegro przejęło grupę Mall i spółkę WE|DO

Rafał Chabasiński
05.04.2022
Allegro przejęło grupę Mall i spółkę WE|DO

Największy polski portal ecommerce sfinalizował w piątek 1 kwietnia transakcje zakupu dwóch czeskich firm. Allegro przejęło grupę Mall i spółkę WE|DO. To element szerszej strategii obliczonej na ekspansję poza granice naszego państwa. 

Mall to czeska platforma ecommerce, WE|DO z kolei to tamtejsza firma kurierska

W piątek 1 kwietnia Allegro przejęło grupę Mall i spółkę WE|DO. Finalizacja tej przygotowywanej od listopada transakcji pozwala polskiemu liderowi branży ecommerce na kontynuowanie swojej strategii ekspansji poza granice naszego kraju. W wydanym z tej okazji komunikacie prasowym prezes Allegro François Nuyts kreśli ambitne plany na przyszłość.

Grupa kontynuuje europejską ekspansję. Nie tak dawno temu Allegro udostępniło swoją platformę klientom i sprzedawcom z całej Unii Europejskiej, zapewniając im najwyższej klasy wygodę zakupów. Dzisiaj, razem z Grupą Mall i WE|DO, finalizujemy transakcję, która umocni pozycję powiększonej grupy jako platformy pierwszego wyboru w całej Europie Środkowo-Wschodniej i poza nią

Grupa Allegro zapłaciła łącznie 881 mln euro za 100% udziałów w Mall Group i WE|DO. Pierwsza spółka kosztowała 861 mln euro, z czego 53 proc. sfinansowano gotówką i środkami pozyskanymi z kredytu. Resztę uzyskano poprzez emisję 33,6 mln akcji Allegro.eu. Teoretycznie umowa przewiduje możliwość zwiększenia tej kwoty o dalsze 50 mln euro, jeżeli Grupa Mall uzyska określony poziom obrotów. To jednak nie wydaje się zbyt prawdopodobne. WE|DO było dużo tańsze, bo jego przejęcie kosztowało Allegro raptem 14 mln euro, sfinansowane w pełni gotówką.

Mall.cz to czeski sklep internetowy z własną siecią sklepów stacjonarnych. Grupa Mall oprócz swojej ojczyzny działa także na Słowacji i Węgrzech oraz w Polsce, Słowenii i Chorwacji. Należy do niej także kilka pokrewnych platform ecommerce. WE|DO to z kolei czeska firma kurierska. Jej odbiorcą są głównie sklepy internetowe.

Allegro przejęło grupę Mall i WE|DO, by zwiększyć swoje możliwości ekspansji na europejskich rynkach

Po co właściwie Allegro przejęło grupę Mall i WE|DO? Nie da się ukryć, że taka fuzja rozszerza możliwości polskiego przedsiębiorstwa na kluczowych rynkach Europy Środkowej. Poza Polską mowa o wspomnianych wyżej pięciu państwach. Przekłada się to wprost na dostęp do 70 milionów klientów i podwojenie niemalże wielkości dostępnego rynku detalicznego w tych krajach.

Przejęcie tych dwóch spółek oznacza także dostęp do własnych międzynarodowych rozwiązań logistycznych w regionie. To wszystko razem powinno z pewnością ułatwić zagraniczną ekspansję Allegro, która już od dłuższego czasu stanowi wyraźną ambicję koncernu. Przykładem innych działań w tych kierunku jest niewątpliwie uruchomienie wersji serwisu Allegro po angielsku i przygotowywanie docelowej platformy Allegro.eu.

Z punktu widzenia konsumentów istotnym skutkiem przejęcia grupy Mall i WE|DO będzie integracja nowych nabytków z platformą Allegro. Wdrażanie kluczowych rozwiązań z tego obszaru rozpoczyna się natychmiast. To jednak nie koniec.

Allegro będzie napędzać biznes Grupy Mall w modelu marketplace, tj. sprzedaży przez podmioty zewnętrzne, aby wzmocnić rozwój całej grupy, a wszyscy jej klienci będą mogli stopniowo korzystać z programu lojalnościowego Smart! oraz benefitów, takich jak darmowe dostawy, opcja kup-teraz-zapłać-później w ramach Allegro Pay, czy dostęp do platformy B2B