Allegro zwiększa prowizję. Teraz także od przesyłki. Od 1 czerwca będzie drożej dla sprzedawców i kupujących

Zakupy dołącz do dyskusji (91) 28.05.2020
Allegro zwiększa prowizję. Teraz także od przesyłki. Od 1 czerwca będzie drożej dla sprzedawców i kupujących

Justyna Bieniek

Od 1 czerwca zapowiadają się spore podwyżki na Allegro. Serwis wprowadza zapowiadane już na początku roku zmiany, które odłożył ze względu na pandemię koronawirusa. Allegro zwiększa prowizję od sprzedaży i zamierza naliczać ją również od kosztów wysyłki.

Allegro zwiększa prowizję

Serwis wprowadza zapowiadane na początku roku zmiany w sposobie naliczania opłat. Zgodnie z nowym regulaminem prowizja od sprzedaży zacznie uwzględniać również koszty dostawy. Zmiana nie będzie dotyczyła sprzedawców, którzy oferują dostawę w ramach Allegro Smart lub darmową dostawę. Sposób naliczania prowizji w tych przypadkach pozostanie bez zmian.

Na nowych zasadach obliczanie prowizji będzie więc obejmowało całość kwoty łącznie z kosztami wysyłki (bez względu na kraj docelowy wysyłki). Jeżeli więc przykładowo przedmiot kosztuje 100 zł, a jego wysyłka 15 zł. Serwis obliczy prowizję od kwoty 115 zł, a nie tak jak dotychczas od 100 zł. Sama wysokość prowizji uzależniona jest od kategorii sprzedawanych towarów. Tu również serwis wprowadził zmiany. Allegro zwiększa prowizje w niektórych popularniejszych kategorii. Przykładowo zwiększona została prowizja w kategorii książki i komiksy. Niestety dla rzeczy używanych wyniesie ona 15 procent, zamiast dotychczasowych 10. Wzrost zanotowała również kategoria Gry na konsole, komputerowe PC, uroda, erotyka, suplementy diety, w niektórych działach sportu i turystyki, opony i felgi oraz produkty spożywcze.

Allegro stawia na Allegro Smart

Poprzez zmianę sposobu naliczania prowizji Allegro chce promować wysyłkę poprzez Allegro Smart i zachęcić sprzedawców do dołączania do programu. Z punktu widzenia kupujących program jest rzeczywiście korzystny. Niestety sprzedawcy odczuwają jego niedogodności. Głównie z powodu konieczności dorzucania się do wysyłki w programie. Dotychczas to serwis ponosił całość kosztów jego obsługi. Zmiany wprowadzone w regulaminie sprzedaży przerzuciły część kosztów również na sprzedawców.

Dodatkową zmianą, jaka wejdzie w życie w czerwcu, będzie też odmienny sposób zwracania prowizji. W przypadku wystąpienia o zwrot będzie on dotyczył całości kwoty. Nie będzie można rozdzielić prowizji na koszty dostawy i koszty zakupu.

O naliczaniu prowizji będzie również trzeba pamiętać w przypadku licytacji. Ostateczna kwota przy obliczaniu należnej serwisowi prowizji będzie powiększona o wybrany sposób dostawy, nawet jeżeli zostanie on wpisany przez kupującego ręcznie.

Czy podniesienie prowizji wpłynie na ceny na Allegro?

Z całą pewnością zmiana zasad naliczania prowizji wpłynie na ceny w serwisie. Sprzedawcy chcąc zmniejszyć koszty, będą próbować przerzuci je na kupujących. Największa platforma sprzedaży w Polsce może więc stać się mniej atrakcyjna, z drugiej strony jednak mnogość oferowanych towarów raczej nie wpłynie na jej popularność.