Auchan odcina się od buntu pracowników w kieleckim Auchanie. Rozważa przejęcie zbuntowanej placówki

Codzienne Praca Zakupy Dołącz do dyskusji
Auchan odcina się od buntu pracowników w kieleckim Auchanie. Rozważa przejęcie zbuntowanej placówki

Wygląda na to, że istnieje szansa na pozytywne rozwiązanie problemów pracowników Auchan w Kielcach. Likwidowany sklep nie jest co prawda własnością polskiego oddziału sieci, ale może się nim stać w przyszłości. Sieć rozważa włączenia supermarketu w Galerii Korona. Najprawdopodobniej musi jednak najpierw dogadać się z upadłym franczyzobiorcą. 

Sprzedaż prowadzona przez pracowników zbuntowanego Auchan w Kielcach może jednak być całkowicie legalna

Los pracowników znajdującego się w kieleckiej Galerii Korona supermarketu Auchan poruszył Polaków. Przypomnijmy: franczyzobiorca prowadzący sklep ogłosił upadłość i przeszedł do likwidacji samej placówki. Przy okazji nie wypłacał pracownikom pensji, więc ci postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Teraz wyprzedają znajdujący się jeszcze w sklepie towar. My tymczasem mamy nowe informacje o sprawie.

Przede wszystkim Radio Kielce poinformowało, że w piątek cała załoga sklepu zdecydowała się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Mowa o trybie wskazanym w art. 55 §1¹ kodeksu pracy. Pracownik, wobec którego pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków, ma prawo nie tylko do jednostronnego zerwania stosunku pracy, ale także do odszkodowania. Wynosi ono kwotę wynagrodzenia, jakie w normalnych warunkach otrzymałby za okres wypowiedzenia. Można więc śmiało określić ten tryb mianem „odwróconej dyscyplinarki”.

Kolejną interesującą informację możemy znaleźć pośród komentarzy internatuów na facebookowym profilu Pracowniczej Demokracji Kielce, który jako pierwszy nagłośnił sprawę. Okazuje się, że wyprzedaż towaru prowadzona przez pracowników ma być przeprowadzana zgodnie z prawem. Sprzedaż jest ewidencjonowana, wystawiane są zaś paragony. Niemożność dokonywania płatności w formie elektronicznej była, jak wspominałem w poprzednim artykule, problemem dotykającym Auchan w Kielcach jeszcze przed rozpoczęciem protestu.

Właściciel miał przystać na takie rozwiązanie, głównie ze względu na odmowę wykonywania dalszej pracy przez personel. Tym samym ewentualni klienci nie muszą się obawiać, że grożą im jakiekolwiek zarzuty za popełnienie wykroczenia paserstwa. Ja zaś nie mam powodów, by dalej ostrzegać przed zakupami w Auchan w Kielcach. Pod warunkiem oczywiście, że rzeczywiście sprzedaż jest wynikiem jakiegoś porozumienia pomiędzy stronami sporu.

Auchan Polska sugeruje, że może przejąć sklep od franczyzobiorcy, albo zatrudnić pracowników gdzie indziej

Do sprawy odniósł się także Auchan Polska. Stanowisko sieci daje pewne nadzieje na szczęśliwe zakończenie sprawy. Jakby tego było mało, w grę wchodzi takie, które zapewni pracownikom nie tylko należne im wynagrodzenie, ale być może także na zachowanie przez nich pracy. Po raz kolejny jednak wydaje się, że kluczowym elementem jest porozumienie: tym razem pomiędzy upadłym franczyzobiorcą a Auchan.

Informujemy, że likwidowany obecnie supermarket w Galerii Korona Kielce nie jest sklepem własnym naszej sieci, ale placówką działającą na podstawie umowy franczyzy. Auchan Polska nie jest właścicielem sklepu i nim nie zarządza. Jako franczyzodawca nie ma również podstaw prawnych do prowadzenia rozmów z pracownikami sklepu w sprawie ich warunków zatrudnienia i zaległych wynagrodzeń.

Chcemy jednak wyraźnie podkreślić, że jest nam bardzo przykro, że doszło do tak trudnej sytuacji dla pracowników likwidowanego sklepu franczyzowego. Nie jest nam obojętne położenie, w jakim się znaleźli. Jesteśmy w kontakcie z managerem supermarketu i szukamy dostępnych opcji wsparcia dla załogi sklepu. Rozważamy możliwość zatrudnienia części pracowników z zamykanego sklepu w innych lokalizacjach Auchan – w ramach dostępnych wakatów. Nie wykluczamy też możliwości włączenia supermarketu w Galerii Korona Kielce do naszej sieci jako sklepu własnego Auchan.

W czym właściwie tkwi problem? Jak słusznie zauważa Auchan Polska, supermarket prowadzony w Galerii Korona, formalnie rzecz biorąc, był prowadzony przez zupełnie innego przedsiębiorcę. Istotą umowy franczyzy jest w końcu prowadzenie działalności na własny rachunek niejako w imieniu większej i bardziej znanej firmy. Franczyzodawca w zamian za na przykład część obrotu franczyzobiorcy oferuje prawo do korzystania ze swojej marki, know-how, dostęp do sieci logistycznej oraz pomoc w prowadzeniu działalności.

Z punktu widzenia pracowników najistotniejsza z pewnością jest perspektywa dalszego zatrudnienia. Możliwe, że ten konkretny Auchan w Kielcach nie przetrwa w żadnej formie. Wciąż jednak pozostaje opcja znalezienia pracy w innych sklepach sieci.